آینده نوآوری د‌ر فناوری‌ بلاک چین

از زمان جنگ جهانی دوم به بعد، آمریکا رهبر بدون رقیب در بحث نوآوری به شمار می‌رود. از فرستادن انسان به ماه تا تولد سیلیکون ولی، ایالات متحده پرچمدار به کارگیری فناوری به شمار می‌رود. این موقعیت برای این کشور این مزیت ‌راهبردی را به همراه داشته است که طرز استفاده و استانداردهای کاربردی این فناوری ها را تعیین کند. با این حال با ورود به دهه جدید جایگاه آمریکا توسط پیشروان نوآوری در آسیا به خطر افتاده است که آینده فناوری دنیا را تحت تاثیر قرار خواهد داد. اما سوال اصلی این است، آیا آینده نوآوری د‌ر فناوری‌ بلاک چین در شرق رقم خواهد خورد ؟

ظهور‌ چین

بزرگترین رقیب در مورد نوآوری چین است. در طی چند سال گذشته چین تمرکز خود را بر روی‌ فناوری های رو‌ به رشد مانند بلاکچین و هوش‌ مصنوعی معطوف کرده است. با اینکه تحقیقات نشان می‌ دهد آمریکا بیشترین توسعه را در زمینه بلاک ‌چین داشته است، ولی چین طی سه تا پنج سال آینده این جایگاه را تصاحب‌ خواهد کرد و آینده نوآوری د‌ر فناوری‌ بلاک چین در چین رقم خواهد خورد.

از ژانویه سال گذشته که ثبت پروژه های مربوط به فضای مجازی اجباری شد، چین بیش از ۵۰۰ پروژه را به ثبت رسانده است. تعداد پروژه های مبتنی بر بلاک ‌چین در چین بیش از سه برابر بیشتر از کشور بعدی در این لیست است. سرمایه گذاری چین در زمینه بلاک ‌چین تا سال ۲۰۲۳ به بیش از ۲ میلیارد دلار خواهد رسید. حتی دولت های محلی نیز در‌حال سرمایه گذاری بر روی‌ این پروژه ها هستند.

الویت ملی

تمام فعالیت ها و اشتیاق به فناوری بلاک چین از جایی آغاز شد که دولت این ‌کشور‌ حمایت خود را از این فناوری اعلام‌ کرد.

توسعه بلاک چین از زمان ورود این فناوری به برنامه سیزده ساله این کشور‌ در سال ۲۰۱۶ آغاز شد. رئیس جمهور‌ چین، ژی جینپینگ‌ در‌ سخنرانی خود در ماه اکتبر از اهمیت این فناوری در آینده‌ کشور صحبت کرد و اعلام‌ کرد که بلاک‌ چین‌ باید در الویت تمام فناوری ها قرار گیرد و سرمایه گذاری ها نیز باید بر ‌روی‌ این فناوری افزایش یافته و توسعه هرچه سریع تر آن در دستور کار قرار گیرد. وی همچنین بر رهبری استانداردهای بین المللی در این زمینه تاکید کرد.

چین چندان در مورد دیدگاه های دولتی شناخته شده نیست و‌ فناوری بلاک چین نیز از این قضیه مستثنی‌ نیست. یکی از مقامات چینی در تلویزیون اعلام کرد که زمانی که در مورد بلاک ‌چین صحبت می ‌شود همه در ‌مورد غیر متمرکز سازی فکر‌ می کنند در‌ حالیکه راهی برای خلاصی از سیستم متمرکز نیست و در واقع واسطه ها با این فناوری حذف می ‌شوند.

استانداردهای چین با فلسفه اصلی بلاک ‌چین مبنی بر تراکنش های شخص‌ به شخص بدون دخالت سیستم دولتی و مرکزی‌ بسیار متفاوت است. در گزارشی از واشنگتن پست اعلام شد در حالیکه شبکه بلاک ‌چین در حال توسعه به عنوان یک‌ سیستم‌ باز است، چین در حال تشکیل یک شبکه بسته بلاک‌ چین برای کنترل داد و‌ ستدهاست.

چین با کنترل استانداردهای موجود می ‌تواند آینده نوآوری د‌ر فناوری‌ بلاک چین و مسیر بلاک‌ چین ‌را به سمت مورد نظر خود تغییر دهد و سازگاری با این‌ فناوری ‌را محدود کند.

فراسوی دیوار بزرگ چین

یکی از راه های ایجاد استانداردها، کار با بازیگران جهانی است.

شراکت با ۱۲ عضو اروپا و ۵ کشور بالکان، چین‌ را به مرکزی‌ برای این فناوری تبدیل‌ کرده است. چین یک‌ کنسرسیوم بانکی نیز تشکیل داده است که در‌ مورد لدجرهای توزیع شده در شبکه و فناوری‌ بلاک ‌چین و نقش آن در توسعه اقتصاد دیجیتالی فعالیت می‌کند.

حتی وال مارت و IBM نیز به دانشگاه تسینگوا پیوسته اند تا در زمینه سلامت غذایی و رهگیری مواد خوراکی ‌در‌ چین فعالیت کنند.

چین تنها کشور نیست

در‌حالیکه چین در بهترین موقعیت از نظر آینده نوآوری د‌ر فناوری‌ بلاک چین قرار دارد، تنها کشوری نیست که جایگاه آمریکا را تهدید می کند.

بازار کره نیز این‌ پتانسیل را دارد که در جایگاه رهبری جهانی ‌این فناوری‌ قرار گیرد. این کشور‌ نیز در حال به کار گیری این فناوری‌ در حوضه های کلان این‌ کشور‌ بوده است. وزارت علوم و فناوری کره جنوبی برنامه ای ‌را برای آموزش توسعه دهندگان فناوری ‌بلاک‌ چین ترتیب داده است و دولت کلان شهر سئول برنامه دارد تا سال ۲۰۲۲ بیش از یک میلیارد دلار در‌زمینه استارتاپ های بلاک ‌چین سرمایه گذاری کند.

بخش عظیمی ‌از‌ فعالیت های بلاک ‌چینی‌ نیز در هندوستان در جریان ‌است. هند خود در زمینه نرم ‌افزار و‌ توسعه فناوری در رتبه اول جهانی‌ قرار دارد و محل استقرار بسیاری از تیم‌ های بلاک ‌چینی ‌است.

هنوز دیر نیست

در‌حالیکه کشورهای دیگر در ‌حال گرفتن جایگاه ایالات متحده هستند، آمریکا هنوز‌ فرصت دارد تا جایگاه خود را به عنوان نوآورترین کشور‌ جهان‌ تثبیت کند.

از طریق ترکیب کمک های دولتی و سرمایه گذاری کلان و همکاری بخش خصوصی و دولتی آمریکا می‌ تواند صنایع جدید مانند بلاک چین را پشتیبانی کرده و استانداردهای این صنعت را توسعه دهد.

0

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید