کیف پول متامسک

امروز قصد داریم در مورد کیف پول متامسک صحبت کنیم و در مورد تاریخچه و کارکرد آن اطلاعاتی در اختیارتان قرار دهیم.

اصول کیف پول های رمزارز

برخی از افراد تصور می کنند که کیف پول رمزارز، رمزارز ذخیره می کند. متأسفانه، این یک تصور اشتباه است. یک کیف پول رمزارز اطلاعات رمزارز را ذخیره می کند.

رمزارزها فقط در دیتابیس های بزرگ که به آنها لجر می گویند، وجود دارند. این لجرها رکورد تمام معاملات رمزارز که تاکنون انجام شده اند را دارند. محبوب ترین لجر رمزارز را بلاک چین می گویند.

رمزارز می تواند در یک بلاک چین حرکت کند اما هرگز نمی تواند آن را ترک کند. نمی توانید تمام سکه های خود را برداشت کنید. کاربران می توانند با استفاده از رمز عمومی و خصوصی رمزارز را در بلاک چین انتقال دهند. در واقع این رمزها اطلاعات ذخیره شده در کیف پول رمزارز هستند. اجازه دهید نگاهی گذرا به تفاوت ها و شباهت های رمزها داشته باشیم:

 • رمز عمومی می تواند توسط هر شخصی دیده شود. رمز عمومی مشابه ایمیل شما است. وقتی شخصی بخواهد رمزارز برایتان ارسال کند، آن را به آدرس عمومی شما ارسال می کند.
 • رمز اختصاصی نباید توسط شخصی دیگر دیده شود. اگر رمز عمومی را مانند یک آدرس ایمیل بدانیم، رمز اختصاصی مانند یک پسورد است. چطور می توانید ثابت کنید که یک آدرس ایمیل متعلق به شما است؟ درست است، از طریق پسورد.

رمزهای اختصاصی تنها راه اثبات مالکیت رمزارزها هستند. به همین دلیل نگهداری به طوری که شخصی به آن دسترسی نداشته باشد بسیار مهم است. چندین کیف پول مختلف وجود دارد:

کیف پول های سخت افزاری:

کیف پول هایی موجود است که شبیه استیک های USB هستند. این کیف پول ها بسیار ایمن بوده ولی در عین حال بسیار گران هستند. نام دیگر آنها کیف پول های سرد است. به این دلیل که، رمزهای اختصاصی را به صورت آفلاین ذخیره می کنند.

کیف پول تحت وب:

این کیف پول ها را می توان در ابزارهای مختلفی استفاده کرد اما در خطر ریسک حمله هکرها قرار دارند. نام دیگر کیف پول های آنلاین، کیف پول های گرم است.

کیف پول دسکتاپ:

این کیف پول ها به طور مستقیم روی کامپیوتر شما نصب می شوند و فقط روی کامپیوتری که نصب می شوند قابل استفاده هستند. این کیف پول ها به نسبت کیف پول های تحت وب از ایمنی بالاتری برخوردار هستند، اما به اندازه کیف پول های سخت افزاری و یا کاغذی ایمن نیستند.

کیف پول های کاغذی:

این کیف پول ها برگه ای هستند که رمزهای شما در آن پرینت شده است و دارای امنیت بالایی هستند. فقط باید بدقت از آن نگهداری کنید. کیف پول کاغذی نوعی دیگر از کیف پول  آفلاین است، به این دلیل که رمز اختصاصی به صورت آفلاین ذخیره می شود.

توصیه می شود همواره از چندین کیف پول برای نگهداری از رمزارزهایتان استفاده کنید. اگر یکی از آنها هک و یا گم شد، حداقل بکاپی از آن دارید.

کیف پول متامسک چیست؟

کیف پول متامسک

متامسک یک کیف پول رمزارز است که می تواند روی کروم، فایرفاکس و مرورگر Brave استفاده شود. کیف پول متامسک حتی یک مرورگر اکستنشن است. یعنی مثل یک پل بین مرورگرهای معمولی و بلاک چین اتریوم عمل می کند.

بلاک چین اتریوم شبکه ای است که کاربران می توانند اپ و رمزارز خود را بسازند (که به dApp معروف هستند). اتریوم همچنین به کاربران خود اجازه می دهد تا بتوانند راهنمای معاملات را که به قرارداد هوشمند معروف هستند را بنویسند. کیف پول MetaMask می تواند برای ذخیره رمزارزهای اتریوم مورد استقاده قرار بگیرد.

رمزارز اتریوم با نام اتر شناخته می شود. دیگر رمزارزها که در بلاک چین اتریوم ساخته شده اند را توکن می گویند. بیشتر توکن ها که روی بلاک چین اتریوم ساخته شده اند به توکن ERC-20 معروف هستند زیرا از قوانینی که توسعه دهندگان اتریوم برای ایجاد رمزارز جدید وضع کرده اند پیروی می کنند.

بنابراین، ولت MetaMask می تواند به منظور ذخیره رمزهای اتر و توکن های ERC20 در سه مرورگر وب مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین، به کاربران اجازه می دهد تا بلاک چین اتریوم را با استفاده از یک مرورگر استاندارد مرور کنند. دیگر ویژگی های کیف پول متامسک کدامند؟ آیا آنها مفید هستند؟ اجازه دهید به بررسی آنها بپردازیم.

ویژگی های مفید کیف پول متامسک:

 • Open source: یعنی تمام کدهای کیف پول MetaMask آنلاین و در دسترس است. می توانید نسخه خود را در منزل تهیه کنید ولی این کار را نکنید. نرم افزارهای  open-source می توانند توسط جامعه مرور و بررسی شوند، یعنی می توانند همواره توسعه یابند.
 • تنظیمات HD: تنظیمات HD یا Hierarchical deterministic به کاربران اجازه می دهد تا از اکانت های خود بکاپ بگیرند. آنها این کار را از طریق ارسال عبارتی به نام عبارت سید انجام می دهند. عبارت سید می تواند برای بازیابی اطلاعات اکانت از دست رفته مورد استفاده قرار بگیرد.
 • خرید داخلی سکه: کیف پول متامسک به طور مستقیم با دو صرافی در ارتباط است که در آنجا کاربران می توانند رمزارز بخرند. کاربران می توانند از Coinbase برای خرید اتر و از  ShapeShift برای خرید توکن های ERC20 یا اتر استفاده کنند.
 • پشتیبانی از مشتریان: کیف پول MetaMask می خواهد تعداد کاربران را تا جای ممکن افزایش دهد. در صفحه اصلی خود یک ویدئو معرفی دارد و صفحه پشتیبانی برای موارد جزئی تر موجود است.
 • رابط کاربری ساده: پس از نصب و تنظیمات، ولت MetaMask کاربری ساده ای خواهد داشت. استفاده از فیچرهای آن و ارسال و دریافت ارز حتی برای تازه کارها ساده است.
 • ذخیره محلی رمزها: برخی از ارائه دهندگان سرویس کیف پول رمزها را در داخل سرور خود ذخیره می کنند. صرافی هایی مثل Coinbase که کیف پول ارائه می دهند از این روش استفاده می کنند. رمزهای کیف پول MetaMask در مرورگر کاربر ذخیره می شوند. این ویژگی به کاربران کنترل بیشتر روی رمزهای عمومی و اختصاصی می دهد.
 • جامعه: کیف پول متامسک یک بخش مهم از جامعه اتریوم است. این کیف پول بیش از 1 میلیون کاربر فعال و بیش از 40 هزار نفر فالوور در توئیتر دارد.

معایب کیف پول متامسک:

 • دسترسی مرورگر: متامسک به اطلاعات شما دسترسی ندارد. همچنین، مرورگر شما به رمزهای اختصاصی شما دسترسی نخواهد داشت اما مرورگر ممکن است اطلاعات در مورد زمان و نحوه استفاده از آپ را جمع آوری کند. موزیلا و گوگل در فضای رمزارزها خیلی محبوب نیستند. تعداد زیادی از کاربران رمزارز از جمع آوری اطلاعات توسط این مرورگرها ناخرسندند. بنابراین، ممکن است برخی از کاربران استفاده از کیف پول متامسک را نپسندند.
 • آنلاین بودن: کیف پول های آنلاین دارای مزایا و معایبی هستند. یکی از مهم ترین معایب آنها امنیت پائین می باشد. اطلاعاتی که به صورت آنلاین ذخیره می شوند بیشتر در معرض ریسک هکرها قرار دارند. کیف پول متامسک ویژگی های امنیتی ارائه نمی دهد. به خاطر داشته باشید که، همیشه از بیش از یک کیف پول استفاده کنید.

کیف پول متامسک در مقابل MyEtherWallet:

MyEtherWallet یکی از محبوب ترین کیف پول های اتریوم است. در واقع یک پلتفرم آنلاین است اما تنها یک کیف پول آنلاین نیست. می توان آن را یک تولید کننده کیف پول دانست. به عبارت دیگر پلتفرمی است که کاربران می توانند کیف پول خود را ایجاد کنند و به بلاک چین اتریوم دسترسی داشته باشند. کاربران می توانند رمزارزهای خود را ببینند که در داخل هر رمز اختصاصی اتریوم قرار دارد.

کاربرانی که کیف پول ایجاد می کنند دارای کنترل کامل بر رمزهای خود هستند. آنها می توانند به عنوان کیف پول سرد و یا گرم مورد استفاده قرار بگیرند. کیف پول متامسک یک کیف پول گرم محسوب می شود. MyEtherWallet همچنین می تواند به عنوان کیف پول نود کامل مورد استفاده قرار بگیرد. یعنی، به طور مستقیم به بلاک چین اتریوم متصل بوده و کل لجر را در ابزار شما ذخیره می کند.

 متامسک با لجر اتریوم از طریق یک سیستم به نام Infura در ارتباط است. یعنی برای بروزماندن با اطلاعات شبکه اتریوم به کامپیوترهای دیگر وابسته است. سیستم نود کامل به سیستمی که بر سیستم های واسطه مثل Infura وابسته است، برتری دارد.

MyEtherWallet می تواند برای نوشتن قراردادهای هوشمند مورد استفاده قرار بگیرد درحالیکه متامسک چنین ویژگی ندارد. بنابراین، آیا می توان نتیجه گرفت MyEtherWallet از متامسک بهتر است؟ از جهاتی، این چنین است، اما هر دو پلتفرم به اندازه کافی انعطاف پذیر هستند تا در کنار یکدیگر مورد استفاده قرار بگیرند. وقتی با هم ترکیب می شوند، سیستم دارای یک کیف پول بسیار عالی می شود. بنابراین، آنها را جدا از هم در نظر نگیرید.

امنیت کیف پول متامسک:

یک سؤال بسیار مهم که باید بپرسید امنیت کیف پول متامسک است. کیف پول MetaMask تاکنون تحت حمله هکرها قرار نگرفته است. از سیستم بکاپ HD استفاده می کند و دارای تیم توسعه قوی می باشد که به بروزرسانی مستمر سیستم مبادرت می کنند. این کیف پول آنلاین است، بنابراین، نسبت به کیف پول های سخت افزاری و سرد بیشتر در معرض خطر قرار دارد. مهم ترین خطری که این کیف پول را تهدید می کند حملات phishing هستند. یک حمله phishing هکرهای اسکم هستند که برای سرقت اطلاعات شخصی مثل نام کاربری و پسورد مورد استفاده قرار می گیرد.

یک حمله  phishing در کیف پول متامسک به صورت زیر عمل می کند:

جین روی لپ تاپ خود کار می کند که دارای چندین تب باز در مرورگر خود می باشد. او کیف پول متامسک خود را باز می کند تا یک انتقال انجام دهد. یک حمله کننده از تب های باز استفاده می کند تا ببیند جین در حال استفاده از ولت MetaMask است. حمله کننده یک پیام پاپ-آپ برای جین می فرستد که می گوید معامله شما موفق نبوده است. از آنجائیکه احتمال بروز چنین اتفاقی وجود دارد، جین دوباره پسورد را وارد می کند تا معامله را از نو انجام دهد. حال، حمله کننده به کیف پول جین دسترسی دارد.

این نوع از حملات در کیف پول های آنلاین رایج است. کیف پول MetaMask در حال کار کردن روی این مشکل است اما مسئولیت چنین حملاتی بر عهده خود کاربر است. در هنگام استفاده از کیف پول متامسک از یک تب استفاده کنید و در زمانیکه از کیف پول استفاده نمی کنید آن را ببندید.

با وجود این موارد می توان نتیجه گرفت کیف پول متامسک امن است؟ پاسخ بله است. امنیت کیف پول های آنلاین به کاربران بستگی دارد. اگر درحالیکه کیف پولتان باز است و به صورت غیرقانونی مشغول تماشای آنلاین بازی تاج و تخت هستید و اتر شما ناپدید شد مقصر خودتان هستید.

تنظیمات کیف پول MetaMask:

 1. به یکی از سه مرورگری که قبلاً به آن اشاره کردم نیاز دارید. که شامل کروم، فایرفاکس و بریو هستند.
 2. به صفحه رسمی کیف پول متامسک رفته و مرورگری که قصد استفاده از آن را دارید وارد کنید.
تنظیمات کیف پول MetaMask
 • سکه متامسک در مرورگر شما افزوده می شود. روی روباه کلیک کنید.
 • روی ایجاد اکانت کلیک کرده و یک پسورد قوی برای آن در نظر بگیرید.
تنظیمات کیف پول MetaMask
 • حال عبارت 12 کلمه ای ظاهر می شود. آن را یادداشت کرده و در جای امن نگهداری کنید. این عبارت بسیار حیاتی است.
تنظیمات کیف پول MetaMask
 • پس از این مرحله، روی گزینه “I’ve copied it somewhere safe” کلیک کنید.

حال شما دارای اکانت هستید و می توانید شروع به استفاده از آن کنید.

آموزش استفاده از کیف پول متامسک

خرید و ارسال اتر و توکن های ERC20 با استفاده از کیف پول متامسک بسیار ساده است.

 • برای خرید اتر و توکن ها، روی Buy کلیک کرده و یکی از صرافی های Coinbase یا Shapeshift را انتخاب کنید.
آموزش استفاده از کیف پول متامسک
 • برای ارسال اتر و توکن های ERC20، روی send کلیک کنید. آدرسی را که قصد ارسال به آن را دارید و همین طور حجم مورد نظر را وارد کنید. سپس با کلیک روی Accept معامله را تأیید کنید.
آموزش استفاده از کیف پول متامسک

کشف اتریوم با استفاده از ولت MetaMask:

بهترین نکته در مورد ولت MetaMask بررسی Dapp های بلاک چین اتریوم با آن است. برای تازه واردها، استفاده از آن یک مقدمه برای بلاک چین است زیرا از یک مرورگر استفاده می کنید که با آن راحت هستید.

یک dAPP که اغلب با متامسک استفاده می شود، MyEtherWallet است که در بخش های قبلی در مورد آن توضیح دادیم. در زیر موارد بیشتر را می بینیم:

 • CryptoKitties یک dApp است که می توانید شکل های کارتنی با آن طراحی و معامله کنید. می توان آن را معروف ترین dApp در شبکه اتریوم دانست. ایجاد و فروش این اشکال با استفاده از متامسک بسیار ساده تر شده است.
 • Digital art در حال گسترش محبوبیت است. حراجی هایی برگزار می شود که کاربران می توانند اجناس بی همتایی را بخرند و بفروشند. تکنولوژی بلاک چین به هنرمندان اجازه می دهد تا کارهایی را ارائه دهند که غیرقابل کپی برداری باشند. با استفاده از متامسک، می توانید به سرعت در بلاک چین پیشنهاد قیمت دهید.
 • Blockchain arcades ساخته شده اند که در آن گیمرها می توانند از اتر و توکن ها برای ورود به ویدئو گیم ها استفاده کنند. سایت هایی مثل Etherplay ملزم به استفاده از لاگین متامسک برای عضویت کرده اند.

در نهایت:

متامسک بخش بزرگی از شبکه اتریوم است. این کیف پول به کاربران بی تجربه اجازه می دهد تا اولین گام های خود را بردارند. علکرد آن به عنوان کیف پول نقش دوم نسبت به نقش آن به عنوان پلی به اتریوم است.

به عنوان کیف پول، متامسک یک شریک خوب برای محصولاتی مثل MyEtherWallet است. نمی توان گفت امنیت بالایی دارد. توصیه می شود حجم کوچکی از رمزارزها را در آن ذخیره کنید.

بهترین راه برای استفاده از متامسک به عنوان ذخیره ای برای سکه هایی که به آن نیاز دارید تا بتوانید از dApp ها استفاده کنید می باشد.

امیدوارم با خواندن این راهنما آماده تست کیف پول متامسک شده باشید. اولین dApp که می خواهید استفاده کنید چیست؟ شاید بتوانید یک CryptoKittie بخرید یا بفروشید؟ هر کدام را که انتخاب کنید، در تصمیم خود موفق باشید و از آن لذت ببرید.

0

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید