بلاک چین چیست

بلاک چین به تعدادی از تراکنش های دیجیتالی شده غیر متمرکز گفته میشود که اطلاعات مربوط به لیستی از داده ها که دائما در حال گسترش است را، ثبت و ضبط میکند. به این لیست در حال گسترش ، بلاک (بلوک) گفته میشود. این بلاک ها به کمک رمزنگاری به یکدیگر مرتبط و محفوظ نگه داشته می شوند.

بلاک چین به طور قطع اختراع هوشمندانه ای است که زاده تفکرات یک فرد یا گروهی از افراد است که با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو شناخته میشوند. ولی از زمان اختراع آن به بعد، بلاک چین به یک مقوله بسیار بزرگتر تبدیل شد و بزرگترین سوالی که به ذهن افراد میرسید این مسئله بود که بلاک چین چیست؟

فناوری بلاک چین این اجازه را میدهد که اطلاعات بدون اینکه کپی شوند در اینترنت پخش شوند و همین نکته به پایه ای برای ایجاد نوع جدیدی از اینترنت منجر شد. این فناوری که در اصل برای ارز دیجیتالی بیت کوین طراحی شده بود، به راحتی جای خود را در محافل مربوط به فناوری پیدا کرد و کاربردی بودن آن در امور دیگر نیز برای همه روشن شد.

طرز کار بلاک چین

صفحه ای را در نظر بگیرید که هزاران بار در شبکه ای از کامپیوترها کپی شده است و تصور کنید این شبکه به شکلی طراحی شده که هر کدام از این کامپیوترها میتوانند تغییراتی را در این صفحه ایجاد کرده و آن را به روز رسانی کنند. این مثال ساده، اساس کار بلاک چین را بیان میکند.

اطلاعاتی که بر روی بلاک چین ذخیره میشود، به شکل یک پایگاه داده که به صورت دائم قابل به روز رسانی است، در شبکه به اشتراک گذاشته میشود. این طرز استفاده از شبکه به طور قطع دارای فواید بسیار زیادی است. پایگاه داده های بلاک چین در یک محل خاص ذخیره نمیشود، یعنی اطلاعاتی که در بلاک چین ذخیره میشود در دسترس عموم بوده و به راحتی قابل تایید است. این اطلاعات به هیچ عنوان به شکل متمرکز وجود ندارند تا در معرض خطر سوء استفاده و هکرها قرار بگیرند. این اطلاعات روی میلیونها کامپیوتر به صورت همزمان وجود دارند و توسط هر شخصی در اینترنت قابل دسترسی هستند. به عنوان مثال کاربرگهای گوگل را در نظر بگیرید تا درک بهتری از طرز کار بلاک چین داشته باشید.

راه سنتی برای به اشتراک گذاشتن اسناد، این بود که سند مورد نظر را به شکل یک فایل ورد برای گیرنده ارسال کنید و بعد منتظر بمانید تا گیرنده آن را بررسی کند. مشکل این کار این بود که باید مدتی را منتظر بررسی و برگشت فایل مدرک مورد نظر از طرف گیرنده می ماندید، و بعد از آن در صورت لزوم میتوانستید تغییراتی را در مدرک مورد نظر ایجاد کنید. مشکل این سیستم در واقع این مسئله بود که تا زمانی که فایل مورد نظر در اختیار شخص دیگری بود، شما توانایی ایجاد هیچ گونه تغییری در آن را نداشتید. این روش کارکرد پایگاه اطلاعات در دنیای امروز است. دو نفر به صورت هزمان نمیتوانند به یک منبع اطلاعاتی دسترسی داشته باشند و بانکها از همین طریق حسابهای بانکی و تراکنشها را کنترل میکنند. آنها دسترسی را برای مدت کوتاهی به اطلاعات مربوط به شما میبندند، بعد از اتمام تراکنش، دسترسی را به محلهای مجاز دیگر باز میکنند. ولی در کاربرگهای گوگل سیستم کار به این شکل نیست. در کاربرگهای گوگل هر دو طرف به صورت همزمان به یک سند مشترک دسترسی دارند و یک نسخه مشترک از مدرک مورد نظر برای هر دو طرف قابل مشاهده است. این درست مثل یک دفتر حساب مشترک است، با این تقاوت که در این مورد با یک مدرک سر و کار داریم. قمت پخش شدن اطلاعات زمانی وارد بازی میشود که تعداد زیادی از افراد درگیر ماجرا شوند.

تصور کنید قصد داشته باشید تعداد زیادی از مدارک را به شکل سنتی مورد بررسی قرار دهید.به جای اینکه آنها را به طور کلی در اختیار شخص دیگری قرار دهید و از تغییراتی که در آن ایجاد میشود آگاهی نداشته باشید، بهتر نیست تمام این مدارک در میان افراد مربوط به اشتراک گذاشته شود؟ تا اینکه دائما در میان آنها رد و بدل شود؟ برای تعداد زیادی از مدارک تحت بررسی، مطمئنا این بهترین راه ممکن است. برای این کار نیازی به بلاک چین نیست، با این حال به اشتراک گذاشتن این مدارک به خودی خود روند کاری بسیار قدرتمندی را ایجاد میکند.

قدرت و دوام بلاک چین

فناوری بلاک چین مانند اینترنت است، با این تفاوت که دارای یک قدرت و انسجام درونی است. با ذخیره کردن اطلاعات به شکل بلوکهایی که در تمام شبکه در دسترس هستند، در سیستم بلاک چین نمیتوان:

 1. تحت کنترل یک شخص و گروه در آمد
 2. حتی یک نقطه ضعف و شکست هم وجود نخواهد داشت

بیت کوین در سال 2008 اختراع شد. از آن زمان تا به امروز بلاک چین بیت کوین بدون هیچ مشکل خاصی به کار خود ادامه داده است ( لازم به ذکر است که مشکلات محدود پیش آمده برای این بلاک چین به واسطه خصومتهای اشخاص خاص و اشتباهات فردی بوده و هیچ مشکلی متوجه فناوری و شماتیک بنیادین آن نبوده است). اینترنت اثبات کرده که تقریبا برای 30 سال گذشته فناوری با دوامی بوده است. با توجه به دوام اینترنت، میتوان گفت با توجه به پیشرفتهای پیش روی بلاک چین، این فناوری نیز بسیار بادوام باشد.

همانقدر که این فناوری انقلابی به نظر میرسد، بلاک چین به درستی مکانیزمی را ایجاد میکند که هر کس را در بالاترین حد از مسئولیت پذیری و پاسخ گویی قرار میدهد. هیچ تراکنشی جا نخواهد ماند، هیچ اشتباه فردی و کامپیوتری در کار نخواهد بود و هیچ حرکتی دور از چشم باقی نخواهد ماند. و از همه مهمتر، بلاک چین به تراکنشها از طریق ثبت آن در محل تراکنش اصلی و شبکه ای از سیستمهای موجود، اعتبار میبخشد، که همگی از طرق یک مکانیزم اعتبار سنجی به یکدیگر متصل هستند.

شفاف و فساد ناپذیر

شبکه بلاک چین در حالتی از اجماع و در دسترس افراد بسیار زیادی وجود دارد که در هر 10 دقیقه به صورت خودکار خود را بازبینی میکند. مجموعه پویای دیجیتالی که خود را به طور کامل بازبینی میکند و همه تراکنشها را در بازه های زمانی ده دقیقه ای مورد بررسی قرار میدهد. به مموعه این تراکنشها بلاک یا همان بلوک گفته میشود. به موجب این بازبینی میتوان دو نتیجه گیری کلی داشت.

 1. شفافیت اطلاعات بخشی جدایی ناپذیر از این شبکه اطلاعات است و در دسترس عموم قرار دارد.
 2. این مجموعه به هیچ عنوان دچار فساد و تخلف نخواهد شد و کوچکترین اطلاعاتی که وارد شبکه بلاک چین میشود از فیلتر هزاران محاسبه کامپیوتری عبور کرده و وارد مجموعه خواهد شد.

از نظر تئوری میتوان گفت که امکان چنین چیزی وجود دارد، ولی در عمل غیر ممکن است و به عنوان مثال اگر عنصری خارجی بتواند وارد سیستم شود تا به بیت کوینها دسترسی پیدا کند، این دسترسی با از بین رفتن ارزش بیت کوین همراه خواهد بود. بلاک چین مشکل سوء استفاده از اطلاعات را برطرف کرده است. وقتی در این مورد در کشورهای غربی صحبت میشود، مردم میگویند ک به گوگل، فیسبوک و بانکهای خود اعتماد دارند. اما مردم بقیه دنیا چندان به سازمانهای این چنینی اطمینان ندارند. بلاک چین در این کشورها بیشترین شانس را باز کردن جای خود بین مردم دارد.

گره در بلاک چین

کامپیوتری که به شبکه بلاک چین متصل میشود، و از محاسباتی که برای اعتبار بخشی به تراکنش ها استفاده میکند، یک کپی از بلاک چین را دریافت میکند، که به صورت خودکار در زمان ملحق شدن به شبکه بلاک چین روی سیستم بارگذاری میشود.

شبکه ای از گره ها

مجموعه ای از گره های محاسباتی بلاک چین را تشکیل میدهند. این گره ها در کنار یکدیگر یک شبکه قدرتمند سطح دو را تشکیل میدهند. یک شمای کلی از طریقه کارکرد اینترنت به شکلی غیر از آنچه میشناسیم. هر گره به عنوان یک کاربر در بلاکجین عمل میکند، و به شکل داوطلبانه وارد شبکه میشود. با این حال همه با یک انگیزه به این شبکه ملحق میشوند، شانس برنده شدن بتکوین.

این گونه گفته میشود که این گره ها بیت کوین استخراج میکنند. ولی در واقع هر کدام از آنها در حال رقابت با یکدیگرند تا با حل کردن پازلهای محاسباتی، بیت کوین برنده شوند. امروزه بیت کوین به عنوان یکی از هزاران استفاده بلاک چین در فناوری شناخته میشود.

امروزه تخمین زده میشود که چیزی حدود 1600 ارز رمزگذری شده مانند بیت کوین وجود دارد. به علاوه، تعدادی ساختارهایی مشابه بلاک چین نیز در حال تولید و حتی در حال فعالیت هستند. به گفته لری سامرز، وزیر سابق اقتصاد آمریکا، میتوان بیت کوین را مانند یک دستگاه فاکس در نظر گرفت. یک دستگاه فاکس شاید به درد نخور به نظر برسد. ولی دنیایی که در آن همه دستگاه فاکس داشته باشند، این دستگاه را به یک وسیله ارزشمند تبدیل میکند.

غیر متمرکز بودن بلاک چین

بیت کوین به صورت یک فناوری غیر متمرکز طراحی شده است. هر اتفاقی در آن رخ میدهد، در واقع اتفاقی است که برای یک مجموعه به شکل کلی رخ میدهد. یکی از خاصیت های این سیستم این است که با این روش جدید، دیگر نیازی به اعتبار بخشی به تراکنش های اقتصادی بعه شکل سنتی نیست. به عنوان مثال، معملات بورس و اوراق بهادار، به کمک بلاک چین، به شکل همزمان اتفاق خواهد افتاد. و میتوان تراکنش هایی مانند سند زدن یک ملک  را به شکلی که در اختیار عموم باشد به راحتی ثبت و ضبط کرد.

شبکه جهانی از کامپیوترها از سیستم بلاک چین استفاده میکنند تا به صورت همزمان پایگاه داده مربوط به تراکنش های بیت کوین را ثبت و ضبط کنند. به این شکل بیت کوین به وسیله شبکه کنترل میشود، و نه یک سازمان متمرکز. غیرمتمرکز بودن به این معنی است که یک شبکه توسط تمامی کاربران کنترل میشود. به گفته ملانی سوان، نویسنده کتاب بلاک چین، دریچهای به سوی اقتصاد جدید، غیرمتمرکز بودن اطلاعات، موج عظیم بعدی در زمینه فناوری خواهد بود.

موارد استفاده از بلاک چین

به عنوان یک زیرساخت اینترنتی، لازم نیست درباره بلاک چین چیزی بدانید تا بتوانید از آن در زندگی خود استفاده کنید. در حال حاضر، تراکنش های مالی یکی از قوی ترین راههای استفاده از فناوری به شمار میرود. طبق براوردهای بانک جهانی، بیش از 430 میلیارد دلار آمریکا در سال 2015 از طریق اینترنت جا به جا شده است.  در حال حاضر تقاضای زیادی برای توسعه دهندگان بلاک چین در بازار وجود دارد.

بلاک چین به راحتی میتواند واسطه ها را از تراکنش های مالی حذف کند. محاسبات شخصی به راحتی در دسترس عموم مردم قرار خواهد گرفت و در غالب یک برنامه قابل استفاده خواهد بود. به ان برنامه به اصطلاح کیف پول گفته میشود، و با استفاده از آن کاربران میتوانند با استفاده از بیت کوین خرید انجام دهند و حتی بیت کوینهای خود را ذخیره کنند.

تراکنشهای آنلاین به صورت متمرکز با روند شناسایی و تایید در ارتباط هستند. خیلی دور از ذهن نیست که در آینده این کیف پولها به عنوان کارت شناسایی و کار اغتباری به طور همزمان استفاده شوند.

امنیت بلاک چین

با ذخیره کردن اطلاعات در تمامی شبکه،  بلاک چین ریسک نگهداری تمام اطلاعات در کنار یکدیگر را از بین میبرد. در این روش از یک نقطه متمرکز آسیب پذیر که هکرها بتوانند به آن حمله کنند خبری نیست. اینترنتی که امروزه از آن استفاده میکنیم دارای مشکلات امنیتی بسیباری است که همگی ما با آن آشنایی داریم. در حال حاضر برای نگهداری از اطلاعات خود از شناسه و رمز عبور استفاده میکنیم، ولی در بلاک چین از فناوری رمزگذاری برای مقاصد امنیتی استفاده میشود.

اساس این فناوری بر پایه کلیدهای عمومی و کلیدهای خصوصی است. کلید عمومی، یک شماره طولانی است که به شکل اتفاقی انتخاب شده و به عنوان آدرس کاربر در بلاک چین استفاده میشود. بیت کوینهایی که در شبکه ارسال میشوند، به عنوان دارایی های این آدرس به شمار میروند. کلید خصوصی، مانند رمز عبور عمل میکند و اجازه دسترسی را به بیت کوین و باقی دارایی های دیجیتالی میدهد. اطلاعات خیره شده روی بلاک چین غیر قابل دسترسی با سوء استفاده هستند. با این وجود برای مراقبت از درایی های دیجیتالی خود، لازم است که از کلید خصوصی خود یک پرینت بگیرید و چیزی که در این سیستم با نام کیف پول کاغذی شناخته میشود درست کنید.

شبکه سطح دوم

با فناوری بلاک چین، اینترنت به سطح جدیدی از کاربری میرسد. در حال حاضر هم کاربران میتوانند به صورت مستقیم با یکدیگر تراکنش داشته باشند. تراکنش های بیت کوین در سال 2017 چیزی بالغ بر 2 میلیارد دلار آمریکا در هر روز بود. با امنیت قابل توجه بلاک چین، کسب و کارهای جدید اینترنتی در راه هستند تا موسسات سنتی اقتصادی را از رده خارج کنند.

گلدمن ساش معتقد است، فناوری بلاک چین دارای پتانسیل بسیار بالایی است و میتواند چیزی بالغ بر 6 میلیارد دلار پس انداز جهانی را در پی داشته باشد.

به گفته جورج هاوارد، استاد دانشکاه براون، سال 2017 سال شکوفایی بلاک چین است، خیلی از استارت آپ ها یا به درآمد زایی میرسند ویا به واسطه تمام شدن نقدینگی از رده خارج میشوند. به قولی دیگر، سال 2017 سالی بوده است که از بلاک چین استفاده های بیشتری در زمینه های اقتصادی شده است.

نتیجه گیری کلی

یکی از سایتهای بسیار معتبر در زمینه کار و کارآفرینی در دنیا آمار جالبی را در زمینه افزایش کارهای که در ان از فناوری بلاک چین استفاده شده است، ارائه داده است. به نظر میرسد استفاده کارهای بلاک چینی افزایش 207 درصدی را تنها در طی یک سال، بین دسامبر 2016 تا 2017 تجربه کرده اند. جالب است که این عدد برای همین متغیر و نسبت به دسامبر 2015 چیزی بالغ بر 631 درصد است.

بلاک چین این قابلیت را در اختیار کاربران اینترنت قرار میدهد تا ارزش ایجاد کرده و اطلاعات دیجیتالی را صحه گذاری کنند. اما نتیجه اپلیکیشن های بیزینسی چه خواهد بود؟

 • قراردادهای هوشمندانه

سربرگهای پخش شده، کدگذاری قراردادهای ساده را میسر میکنند. اتریوم یک پروژه بلاک چین با منبع باز به شمار میرود، که به همین منظور طراحی شده است. با اینکه این پروژه در مراحل اولیه خود قرار دارد، میتوان گفت این قابلیت را دارد که تمام دنیا را دستخوش تغییر کرده و تحت تاثیر قرار دهد. در شرایط فعلی توسعه این فناوری، قراردادهای هوشمندانه به شکلی طراحی شده اند که عملیات ساده را انجام دهند.

 • اقتصاد مشارکتی

با وجود شرکتهایی مانند اوبر، میتوان گفت که اقتصاد مشارکتی ( اقتصادی که نیازمند به اشتراک گذاری اطلاعات است) به موفقیت چشمگیری دست پیدا کرده است. با این حال، کاربران برای استفاده از خودروهای اوبر، مجبورند تا اطلاعات خود را با واسطه ای با نام شرکت اوبر به اشتراک بگذارند. با محقق کردن پرداخت شخص به شخص، بلاک چین درهای دیدی را برای تراکنشهای بین دو طرف معامله خواهد گشود. به عنوان مثال، این بازار از بلاک چین برای پرداخت رو در رو برای ebay استفاده میکند. کافی است برنامه آن را بر روی دستگاه نصب کنید و دیگر نیازی به پرداخت وجه به ارائه دهندگان خدمات بر روی سایت نخواهید داشت.

 • تامین منابع مالی عمومی

مردم و سایتهای جدید به وضوح نشان داده اند که مردم علاقه دارند تا به صورت مستقیم در توسعه ایده ها نقش داشته باشند. به کمک بلاک چین می توان این رویه را وارد یک فاز جدید کرد. در سال 2016، یک سازمان وابسته به اتریوم تنها در طول 2 ماه موفق بخ جذب 200 میلیون دلار سرمایه شد. به این ترتیب اثبات شد که فناوری بلاک چین برای مردم و به این منظور بسیار قابل اطمینان است.

 • مسائل حکومتی

با شفاف سازی نتایج و در دسترس قرار دادن آن برای عموم مردم، پایگاه اطلاعات غیر متمرکز می تواند انتخابات را روشن تر از قبل برگذار کند. برنامه ای با نام بردروم این امکان را میدهد تا تصمیم گیریهای سازمانی  به راحتی در این برنامه و بر روی فناوری بلاک چین قابل اجرا باشد. به ان ترتیب می توان از شفافیت و درستی تصمیمات و انتخابات در رده های بالا مانند یم کشور و در رده های پایین مانند یک شازمان اطمینان لازم را حاصل کرد.

 • تامین زنجیره حسابرسی

مصرف کنندگان همیشه علاقه دراند تا از درستی ادعاهای تولید کنندگان در مورد محصولاتشان اطمینان حاصل کنند. به کمک فناوری بلاک چین میتوان اطمینان حاصل کرد که آنچه که تولیدکنندگان در مورد محصولاتشان میگویند صحت دارد. شفافیت از طریق بلاک چین و با ثبت تاریخ و محل تولید محصولات حاصل میشود. امروزه در انگلستان از این فناوری برای بعضی از محصولات استفاده میشود. به عنوان مثال میتوان تاریخ و محل صید ماهی هایی که در یک رستوران سرو میشوند را از این طریق به دست آورد.

 • ذخیره فایل

ذخیره فیابها بر روی اینترنت به صورت غیر متمرکز فواید بسیار زیادی دارد. پراکنده کردن اطلاعات در سطح اینترنت مانع از هک شدن و سوء استفاده از آنها میشود. سیستم بین المللی فایل (IPFS)  به مفهوم سازی عملکرد فایلهای پراکنده در شبکه کمک میکند. همانطور که بیتورنت فایلها را در تمام اینترنت به چرخش درمی آورد. به کمک سیستم IPFS دیگر نیازی به سرورهای متمرکز برای ذخیره اطلاعات نیست. اینترنتی که مبتنی بر فایلهای متمرکز بر روی یک سرور نباشد، مطمئنا دارای سرعت بالاتری نسبت به حالت عادی خواهد بود. چنین پیشرفتی نه تنها باعث راحتی بیشتر میشود، بلکه با توجه به حجم عظیم داده ها در سطح اینترنت، امری بسیار ضروری است.

 • پیش بینی بازار

درست بودن پیش بینی های رفتار جمعی با استفاده از سیستم بلاک چین تا حد زیادی اثبات شده است.  در آینده نه چندان دور کاربردهای این چنینی بیشتری برای بلاک چین در این زمینه پیدا خواهد شد. با کمک پیش بینی ها میتوان پیشنهادهای مربوط به مسائل مربوط به دنیای واقعی را با دقت بسیار بالا مطرح کرد. کاربران با استفاده از این پیش بینی ها میتوانند به درآمدهای بسیار زیادی دست پیدا کنند. هرکس با کمترین هزینه میتواند بر اساس پیش بینهای انجام شده و در زمینه مربوط به درآمد زایی برسد.

 • حفاظت از اثرات فکری و هنری

با استفاده از اینترنت، اطلاعات به سرعت در سراسر جهان پخش میشوند. این مسئله به مردم در سراسر جهان دسترسی به اطلاعات بسیار زیادی را به شکل مجانی میدهد. با این حال قانون کپی رایت تقریبا غیرقابل اجرا بوده و همین مسئله باعث بروز خسارات مادی و معنوی بسیار زیادی برای صاحبان اثر خواهد شد. با کمک بلاک چین و قرارداد هوشمند، میتوان به صورت خودکار و در سراسر اینترنت از آثار مختلف و مطابق با قوانین کپی رایت، حفاظت کرد. به این ترتیب میتوان ریسک تکثیر غیرقانونی آثار را تا حد بسیار زیادی کاهش داد.

 • اینترنت اشیا IoT

IoT چیست؟ کارایی آن چیست؟  میتوان به کمک اینترنت به عنوان مثال درجه حرارت یک انبار را از راه دور تنظیم کرد. به کمک قراردادهای هوشمند میتوان به کنترل هدایت کننده ها از راه دور کمک کند. به این ترتیب با ترکیبی از نرم افزارها و حسگرها، میتوان بین وسایل ارتباط برقرار کرد. به این ترتیب در مصرف انرژی و هزینه ها تا حد بسیار زیادی صرفه جویی میشود. بسیاری از غول های صنعتی و تکنولوزی جهان، امروزه از این تکنولوزی در تولیدات خود استفاده میکنند. برای مثال میتوان از تولید کنندگانی مانند ساسونگ، IBM و AT & T نام برد.با اندکی پیشرفت در زیرساخت های فعلی، میتوان انتظار داشت در آینده ای نه چندان دور، با بررسی داده های نرم افزاری و سخت افزاری به صورت خودکار توسط وسایل هوشمند، شاهد برقراری ارتباط بین این وسایل در حد نیازشان باشیم

 • ریزشبکه محلی

بلاک چین قابلیت خرید و فروش انرژی های تجدید پذیر را در اختیار کاربران خواهد گذاشت. به عنوان مثال، زمانی که پنل های خورشیدی انرژی مازاد تولید میکنند، بلاک چین به صورت اتوماتیک آن را در شبکه محلی پخش خواهد کرد. با تبدیل شدن IoT به واقعیت، میتوان انتظار تمامی این اتفاقات به صورت خودکار را داشت. به این ترتیب میتوان انتظار داشت انرژی های تجدید پذیر به صورت مداوم تولید شده و در صورت تولید انرزی مازاد به صورت خودکار در شبکه توزیع شده و ضمن ایجاد درآمدزایی از اتلاف انرژی جلوگیری شود. در اینده نه چندان دور شاهد استفاده از این تکنولوزی در زمینه های این چنینی نیز خواهیم بود.

 • مدیریت شناسایی افراد

امروزه نیز نیاز به شناسایی هرچه بهتر و دقیق تر افراد در اینترنت احساس میشود. مدیریت شناسایی افراد برای انجام تراکنش های اینترنتی امری بسیار حیاتی تلقی میشود. با این حال راههایی که به این منظور در اینترنت وجود دارد چندان کامل و بدون مشکل نیستند. با کمک سربرگ های توزیع شده در اینترنت، میتوان ثابت کرد که کابر چه کسی است. داشتن یک هویت به صورت امن در اینترنت، متضمن سلامتی تراکنش اینترنتی خواهد بود. به عنوان مثال در یک اقتصاد مشارکتی، داشتن اعتبار خوب مهمترین شرط برای انجام شدن یک تراکنش اینترنتی خواهد بود. ایجاد استانداردهای شناسایی دیجیتالی افراد امری بسیار پیچیده است. به غیر از مشکلات فنی، این کار نیاز به همکاری بسیار نزدیک عناصر خصوصی و دولتهای دنیا دارد. با توجه به این نکات میتوان گفت که این یک امر غیرممکن است.  در حال حاضر تراکنشهای اینترنتی با تایید سیستم SSL صورت میپذیرد. نتیکی استارت آپی بود که این استانداردها را وارد سیستم بلاک چین کرد و از آن برای مدیریت هویت افراد استفاده کرد.

 • AML و KYC

AML همان سیستم ضد پول شویی و KYC سیستم شناخته شده برای مشتری هستند که نقش بسیار اساسی را در بلاک چین ایفا میکنند. در حال حاضر تایید مشخصات یم کاربر امر بسیار پیچیده و زمان بری است که با کمک سیستم KYC این مشکل تا حد زیادی حل شده و موسسات میتوانند با کمک سیستم بلاک چین و اطلاعات موجود از افراد در سراسر اینترنت هویت و مشخصات آنها را تایید کنند. به این ترتیب در زمان کوتاهتری میتوان به صورت کارآمدتری به نظارت و تجزیه و تحلیل اطلاعات پرداخت. با کمک این سیستم ها میتوان تراکنش های مشکوک را شناسایی کرده و آنها را به افسران از پیش تعیین شده ارجاع داد. به این ترتیب میتوان اطلاعات را بعد ز تایید به صورت رمزگذاری شده در بلاک چین قرار داد و در صورت نیار به آنها رجوع کرد.

 • مدیریت داده ها

امروزه افراد میتوانند با در اختیار گذاشتن اطلاعات شخصی خود، از فضای مجازی و امکانات آن مانند فیسبوک بدون پرداخت هیچ وجهی استفاده کنند. در اینده کاربران قادر خواهند بود اطلاعات مربوط به فعالیت خود در اینترنت را به فروش بگذارند. به این ترتیب کاربران قادر خواهند بود در ازای این اطلاعات بیت کوین و یا ارزهای مشابه آن را دریافت کنند. پروژه انیگمای دانشگاه MIT بر این اساس بنا شده که امنیت اطلاعات کاربران پیش فرض لازم برای ایجاد یک بازار از اطلاعات شخصی است.  انیگما از تکنیک های رمزگذاری استفاده میکند تا اطلاعات را به شکل پراکنده در بین گره ها تقسیم کند. به این ترتیب اطلاعات غیر قابل دسترسی خواهند بود و در عین حال قابل استفاده و حتی قابل فروش خواهند بود.

 • ثبت اسناد ملکی

با کمک بلاک چین میتوان تمامی اطلاعات مربوط به املاک را ثبت و ضبط کرد. در این زمینه اختصاصا سند زمین نام برده شده است. این اسناد معمولا در خطر کلاهبرداری و سوء استفاده قرار دارند و حفاظت از آنها امری بسیار هزینه و زمان بر است. بعضی از کشورهای دنیا با کمک سیستمهایی شبیه به بلاک چین اقدام به ثبت این اسناد میکنند. هندوراس اولین کشوری بود مه در سال 2015 از این سیستم استفاده کرد. جمهوری گرجستان نیز در سال 2017 اعلام کرد که در حال اجرای این پروژه است. کشور سوئد نیز در حال آزمایش این سیستم در این کشور است.

 • تجارت سهام

یکی دیگر از موارد مهم استفاده از سیستم بلاک چین، استفاده از ان در بازار بورس و سهام است. با استفاده از این سیستم میتوان گفت شناسایی و تایید هویت افراد بلافاصله صورت میپذیرد. با این روش می توان گفت که واسطه های این بازار به کلی از بین میروند و معتملات به صورت مستقیم و بدون واسطه انجام میشود. اولین معامله بورس به کمک این سیستم در سال 2015 صورت گرفت. کشورهایی مانند استرالیا، ژاپن و آلمان در آینده ای نه چندان دور از این روش در بازار سهام خود استفاده خواهند کرد. در حال حاضر نیز بعضی از بزرگترین سهامداران از این روش اسقبال کرده اند.

به گفته جاد باگلی مدیر بخش ارتباطات وبسایت اوراستاک، 2016 سالی بود که در آن بلاک چین با اقبال عمومی مواجه شده و مورد پذیرش عموم قرار گرفت. بسیاری از شرکت های بزرگ دور این سیستم جمع شده اند و هرکدام منتظر هستند تا ببینند چه کسی قدم اول را بر میدارد. طولی نخواهد کشید که تمامی دنیا، با توجه به کارایی های بلاک چین، شروع به استفاده از این سیستم کنند.

1+

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید