رمزارز یا ارز رمزنگاری شده

با مطالعه این توضیحات به اطلاعات جامعی در زمینه رمزارز ها دست پیدا خواهید کرد. بعد از خواندن این توضیحات، شما از اکثر انسانهایی که میشناسید، بیشتر در مورد رمزارز خواهید دانست.

امروزه رمزارز به یک پدیده جهانی تبدیل شده که بیشتر مردم با آن آشنایی دارند. با این حال بسیاری از مردم، دولتها، ارگانها و بانکها با اهمیت آن آنطور که باید آشنا نیستند. در سال 2016 تمامی بانکها و نهادهای مالی شروع به تحقیق در مورد رمزارز کردند، و کمتر نهاد مالی وجود داشت که در این مورد مقاله ای را به چاپ نرسانده باشد.

توماس کارپر یک سناتور آمریکایی در مورد این ارزها میگوید، ارزهای مجازی، و از همه بیشتر بیت کوین، برای بعضی سود به همراه داشته، برای بعضی ترس و بقیه ما را تا سر حد مرگ گیج کرده است.

ولی با این حل، افراد بسیار کمی هستند که به طور کامل با این ارزها آشنایی داشته باشند. خیلی از افراد از درک شمای کلی این ارزها عاجزند.

پس بیاید به طور کامل در مورد ارزهای رمزنگاری شده صحبت کنیم. رمزارز چیست؟ این ارزها از کجا نشات گرفته اند؟ چرا باید با این ارزها اشنایی داشته باشیم؟ و چه چیزهایی را باید در مورد این ارزها بدانیم؟

افراد کمی هستند که میدانند رمزارز ها به عنوان یک محصول جانبی از اختراعی دیگر و به شکل ناخواسته بوجود آمدند. بیت کوین که در حال حاضر مهمترین رمزارز است، توسط گروه یا فردی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو به وجود آمد، در حالی که این گروه و یا فرد به هیچ عنوان قصد ایجاد یک ارز مجازی را نداشتند. در سال 2008 و در پی معرفی رسمی بیت کوین، ساتوشی عنوان کرد که ارزی دیجیتالی برای معملات شخص به شخص ابداع کرده است. هدف او اختراع چیزی بود که افراد بسیار زیادی در گذشته موفق به تولید آن نشده بودند.

مهمترین بخش اختراع ساتوشی این بود، که او راهی پیدا کرده بود تا یک سیستم مالی با منابع اطلاعاتی غیر متمرکز تشکیل دهد. در دهه 90 میلادی تلاشهای زیادی برای ایجاد یک ارز دیجیتالی صورت گرفته بود که همگی با شکست مواجه شده بودند.  بعد از دیدن شکستهای پی در پی سیستم متمرکز، ساتوشی تصمیم گرفت ارزی را با سیستم غیر متمرکز ابداع کند. مانند کاری که برای به اشتراک گذاری فیالها استفاده میشد. این تصمیم پایه گذار تولد رمزارز بود. در ادامه سعی میشود تا این سیستم و این ارزها را به شکل آسانتر و قابل فهم بیان کنیم.

برای درک بهتر ار ارز دیجیتالی، شما به یک شبکه پرداخت متشکل از حسابهای بانکی، سپرده و تراکنشها نیاز دارید. یکی از بزرگترین مشکلات شبکه پرداخت، جلوگیری از پرداخت دوباره است.  این کار به کمک یک سرور مرکزی صورت میپذیرد که به شکل متمرکز اطلاعات سپرده را جمع آوری میکند.

در سیستم ارز دیجیتالی از این سرور مرکزی خبری نیست، و به همین علت تمام افرادی که عضوی از این سیستم هستند، موظفند این وظیفه را بر عهده بگیرند. هر عضو از این شبکه لیستی از تراکنش ها خواهد داشت که با چک کردن آن میتوان مانع از پرداخت دوباره برای یک تراکنش شد.

ولی هر فرد چگونه میتواند در مورد این اطلاعات به اجماع برسد؟

اگر حتی تنها یک عضو از شبکه با حتی یک سپرده موافق نباشد، همه چیزی از بین خواهد رفت. در این روش به اجماع و توافق همه نیاز است. اما چگونه ممکن است بدون یک مرجع مرکزی به اجماع رسید؟

هیچکس نمیدانست چنین چیزی چطور ممکن است، تا وقتی که دوباره ساتوشی خود را وارد بازی کرد. در واقع هیچکش باور نمیکرد چنین چیزی ممکن باشد. ساتوشی اثبات کرد که ممکن است. خلاقیت او در به اجماع رساندن تمام اعضا بدون مرجعیت متمرکز بود. رمزارز خود بخشی از این راه حل بود. بخشی که این راه حل را جذاب کرده و به تمام جهان صادر کرد.

رمزارز واقعا چیست؟

اگر تمام سر و صداها را از کنار رمزارز دور کنید ، به یک تعریف ساده خواهید رسید. شما متوجه خواهید شد که این ارز چیزی نیست جز ورود محدود به پایگاه داده ها که هیچ کس اجازه تغییر آن مگر در شرایط خاص را ندارد. شاید خیلی پیش پا افتاده باشد، ولی باور کنید یا نه، تعریف آن به همین سادگی بود.

پولی که در حساب بانکی خود دارید را در نظر بگیرید. این پول چیزی نیست جز اطلاعاتی که به یک پایگاه داده وارد میشود و مگر در شرایط خاص قابل تغییر نیست. حتی در مورد پول فیزیکی مانند اسکناس و سکه هم همین مسئله صادق است. پول چیزی نیست جز یک سری اطلاعات تایید شده که وارد یک پایگاه داده میشود.

استخراج کنندگان چگونه سکه جمع آوری میکنند و تراکنش ها را تایید میکنند؟

بیایید نگاهی به مکانیزم عملکرد پایگاه داده های ارزهای رمزنگاری شده بیاندازیم. یک رمزارز مانند بیت کوین، شامل شبکه ای از کاربران است. هر فرد اطلاعات کامل تمام تراکنش های انجام شده را در اختیار دارد، و در نتیجه مانده هر حساب را در دسترس دارد.

یک تراکنش یک فایل است که به عنوان مثال به ما میگوید باب X مقدار بیت کوین به آلیس داده است و این تراکنش توسط کلید خصوصی باب امضا و تایید شده است. این یک رمزنگاری ساده عمومی است، نه چیزی بشتر. بعد از تایید، این تراکنش در تمام شبکه پخش میشود. باز هم هیچ اتفاق خاصی پیش نیامده و همه چی به همین سادگی است.

رمزارز

این تراکنش تقریبا بلافاصله برای تمام شبکه آشکار میشود. تنها بعد از اندکی زمان که تایید شود. تایید مرحله حساس مفهوم ارزهای رمزنگاری شده است. میتوان گفت تمام مفهموم ارزهای رمزنگاری شده بستگی به مرحله تایید دارد.  هنگامی که تراکنش تایید شود، در نوبت اجرا باقی خواهد ماند. این تراکنش قابل برگشت نیست و در تمام بلاکچین ثبت خواهد شد. تنها استخراج کنندگان قادر خواهند بود که یک تراکنش را تایید کنند. این تنها کار آنها در شبکه رمزنگاری است، که تراکنشها را تایید کرده و در تمام شبکه تقسیم کنند. بعد از اینکه استخراج کنندگان یک تراکنش را ثبت کردند، تمامی گره ها موظفند آن را ثبت کنند، و بعد از آن این تراکنش نیز به بخشی از تراکنش تبدیل خواهد شد.

استخراج کنندگان بعد از این کار بخشی از رمزارز را به عنوان جایزه دریافت خواهند کرد. از آنجایی که کار استخراج کنندگان، مهم ترین بخش کار ارزهای رمزنگاری شده است، نگاه دقیق تری به آن خواهیم داشت.

کار استخراج کنندگان چیست؟

در واقع هرکسی می تواند استخراج کننده باشد. از آنجایی که در این سیستم از یک مرجع مرکزی خبری نیست، باید مکانیزمی اعمال شود تا از سوء استفاده از این شرایط جلوگیری شود. تصور کنید شخصی هزاران حساب کابری ایجاد کند و در آن تراکنش های نا معتبر را تایید کند. همه چیز به راحتی از هم خواهد پاشید.

بنابراین ساتوشی قانونی را برای استخراج کنندگان تعریف کرد که به موجب آن، استخراج کنندگان موظفند بخشی از کامپیوتر خود را برای این کار در اختیار شبکه بگذارند. در واقع آنها موظفند فعالیت خود را در این سیستم تایید کنند.  در واقع برای ساده تر کردن این مطلب می توان گفت، استخراج کنندگان باید برای حل یک پازل رمزنگاری شده با یکدیگر به رقابت بپردازند. بعد از حل کردن این پازل، استخراج کنندگان می توانند یک بلاک ایجاد کرده و آن را به بلاکچین اضافه کنند. در واقع به این شکل می توان پایه ارز را ایجاد کرده و این تنها راهی است که به کمک آن می توان بیت کوین معتبر تولید کرد.

آموزش برای اینکه به یک کاربر بلاکچین تبدیل شوید.

بسته امتحانی را همین امروز شروع کنید.

بیت کوین تنها در حالتی به وجود می آید که استخراج کننده یک پازل رمزنگاری شده را حل کند. از آنجایی که سختی این پازل ها قدرت کامپیوتری که استخراج کننده از آن استفاده می کند را افزایش میدهد، در مدت زمان معلوم تنها تعداد محدودی رمزارز تولید خواهد شد. این بخشی از اجماع کلی بوده و به هیچ عنوان قابل نقض نیست.

مشخصات انقلابی

اگر واقعا به آن فکر کنید، متوجه خواهید شد که بیت کوین، به عنوان یک شبکه غیرمتمرکز از اعضا که با اجماع حساب تمامی موجودی و حساب ها را نگه میدارند، خیلی بیشتر از ارزهای دیگر دنیا، به یک ارز شبیه است. ارزهای دیگر چیزی جز اطلاعاتی نیستند که وارد یک پایگاه داده متمرکز میشوند و توسط هرکس قابل تغییر هستند. طبق قوانینی که شما با آن آشنایی ندارید و افرادی که نمیشناسید.

اساساً، ارزهای رمزنگاری شده وجوهی هستند که به شکل اطلاعات وارد یک شبکه داده های غیر متمرکز میشوند. به آنها ارز رمزنگاری گفته میشود چرا که به وسیله رمزنگاری های قدرتمند از آنها محافظت میشود. آنها توسط افراد محافظت نمیشوند، بلکه توسط علم ریاضی محافظت میشوند. احتمال اینکه یک شهاب سنگ به خانه شما برخورد کند خیلی بیشتر از آن است که آدرس یک بیت کوین مورد سو استفاده قرار گیرد.

برای توضیح مشخصات ارزهای رمز نگاری شده، باید تفاوت بین مشخصات تراکنشی و مشخصات پولی را توضیح دهیم. در حالی که بیشتر ارزای رمزنگاری شده از یک قانون تبعیت میکنند، این قوانین تفاوتهایی نیز دارند.

مشخصات تراکنشی:

  1. غیر قابل بازگشت: یک تراکنش بعد از تایید، غیر قابل بازگشت است. توسط هیچ کس این تراکنش قابل برگشت نیست، نه شما، نه استخراج کننده و نه حتی ساتوشی. اگر این پول را برای کسی ارسال کنید، به هیچ عنوان قابل بازگشت نیست.
  2. وابسته به نام مستعار: هیچ تراکنش و حسابی با مشخصات واقعی ارتباط ندارد. شما بیت کوین را با چیزی که به عنوان آدرس میشناسیم دریافت میکنید که شامل 30 کاراکتر که به شکل اتفاقی انتخاب شده است میباشد. با اینکه میتوان تتا حدودی رد تاکنش ها را پیدا کرد، راهی برای مرتبط کردن آنها با مشخصات واقعی افراد وجود ندارد.
  3. جهانی و سریع: تراکنشها بلافاصله انجام میشوند و تایید آنها تنها چند دقیقه طول میکشد. از آنجایی که این تراکنشها توسط شبکه ای از کامپیوترها در سراسر جهان اتفاق میافتند، درگیر سرورهای متمرکز نخواهند بود. در واقع تفاوتی ندارد بیت کوین را برای همسایه خود بفرستید یا برای فردی در سوی دیگر دنیا.
  4. امنیت: ارزهای رمزنگاری شده در کلیدهای عمومی رمرزنگاری شده قفل میشوند. تنها صاحب کلید خصوصی میتواند رمزارز ر ارسال کند. رمزنگاری قوی مانع از شکسته شدن این حریم امنیتی میشود.
  5. بدون نیاز به صدور اجازه: برای کار با رمزارز نیاز به اجازه هیچکس نیست. این نیز مانند یک برنامه است که هر کس می تواند آن را به صورت مجانی نصب کند. بعد از نصب آن شما هم می تانید به ارسال و دریافت بیت کوین بپردازید. هیچکس نمیتواند مانع شما شود.

رمزارز

مشخصات پولی رمزارز ها

  1. عرضه کنترل شده: بیشتر ارزهای رمزنگاری شده به شکل محدود عرضه میشوند. در مورد بیت کوین، از عرضه آن به شکل مداومکاسته خواهد شد و در حدود سال 2140 عرضه آن به اتمام خواهد رسید. عرضه تمام ارزهای رمزنگاری شده توسط کدهای از پیش نوشته شده کنترل میشود. این به این معناست که پیش بینی مقدار عرضه این ارزها در هر روز نسبت به روز قبل غیر ممکن است.
  2. هیچ وام و بدهی وجود ندارد: تمام پولی که در بانکها وجود دارد به شکل وام بدهی در حساب شماست. تمام اعدادی که بر روی سربرگهای بانکی دیده میشود، چیزی نیست جز بدهی. با سیستم IOU چیزی به اسم وام و بدهی در ارزهای رمزنگاری شده وجود ندارد. این وجوه همه واقعی هستند.

برای درک بهتر تاثیر انقلابی ارزهای رمزنگاری شده، باید همه این خصوصیات را در کنار هم در نظر بگیرید. بیت کوین نیازی به هیچ اجازه ای ندارد، غیرقابل بازگشت است و از طریق اسم مستعار معملات انجام شده و از حمله مهاجمان و اتفاقات احتمالی که ممکن است توسط دولتها به وقوع بپیوندد در امان است. شما نمیتوانید کسی را مجبور به استفاده از بیت کوین کنید، نمیتوانید کسی را ازاستفاده از ان منع کنید و نمیتوانید تراکنشی را برگردانید.

به عنوان یک ارزی که به شکل محدود و کنترل شده عرضه میشود و دولت نمیتواند در آن دخل و تصرفی داشته باشد، ارزهای رمزنگاری شده تمام سیساتهای مالی دنیا را دچار تغییر کرده است.

به گفته سارا گرنگر، نویسنده آمریکایی، با اینکه این ارزها تقریبا جدید هستند و در مقایسه با استانداردهای مالی مربوط به طلا کمی نا پایدار به نظر میرسند، توجه بسیاری از مردم را به خود جلب کرده اند و  در سالهای آینده محبوبیت بیشتری را کسب خواهند کرد.  در حال حاضر هم این ارزها بسیار محبوب شده اند. این ارزها ای قابلیت را دارند که  در مقیاس بسیار بزرگ مورد استفاده قرار بگیرند و در سالهای اینده مردم به کمک ارزهای رمز نگاری شده میتوانند کنترل داراییهای خود را به دست بگیرند.

رمزارز ها ، سرآغاز یک اقتصاد جدید

ارزهای رمزنگاری شده به واسطه خصوصیات انقلابی که دارند به موفقیتی دست پیدا کردند که مخترع آن ساتوشی ناکاموتو حتی در خواب هم آن را نمیدید.  در حالی که بقیه اقداماتی که برای ایجاد یک ارز رمزنگای شده با شکست مواجه میشدند، بیت کوین توانست جای خود را در بین مردم پیدا کند. بعضی وقتها این ارزها بیشتر به یک مذهب شبیه هستند تا فناوری.

رمزارز

ارزهای رمزنگاری شده طلای دیجیتالی هستند. پولهایی که تحت تاثیر سیاسیت قرار نمیگیرند. پولی که ارزش آن به صورت مستمر افزایش پیدا میکند. ارزهای دیجیتالی راهی سریع و امن برای تراکنشهای بین المللی به شمار میروند. این ارزها علاوه بر خصوصیات پرداختی منحصر به فردی که دارند، برای سرمایه گذاری نیز گزینه بسیار مناسبی به شمار میروند. به شکلی که حجم معاملات ارزهای رمزنگاری شده از حجم معملات بورس اروپا در هر روز نیز فراتر میرود.

در این اکوسیستم غنی و قدرتمند سکه و ارز، شما تجربه مالی متفاوتی خواهید داشت. در صورتی که خوش شانس باشید ارزش سکه های شما تا 1000 برابر نیز افزایش خواهد داشت. در پاره ای از مواقع این افزایش تنها در طی دو تا سه هفته اتفاق میافتد. با اینکه این روزها بیشتر توجه متوجه بیت کوین است و در ارزهای رمزنگاری شده دیگر کمتر شاهد سرنایه گذاری هستیم، سرمایه گذاران باید نیم نگاهی هم به ارزهای دیگر این سیستم داشته باشند.

رمزارز

بیت کوین

اولین و معروفترین رمزارز بیت کوین است. بیت کوین به عنوان استاندارد طلای دیجیتال در صنعت ارزهای رمزنگاری شده محسوب میشود. از این ارز به عنوان یک ارز بین المللی در تمام دنیا استفاده میشود. ارزش بیت کوین در طی تنها 7 سال از 0 به 650 دلار رسید، و تعداد تراکنشهای آن در هر روز به بیش از 20000 تراکنش میرسد. چیز بیشتری راجع به این ارز نمیتوان گفت. بیت کوین یک ارز همیشگی است.

اتریوم

این ارز زاده خلاقیت یک نابغه رمزنگاری است که در مدت زمان کوتاهی توانست جایگاه دوم را در میان ارزهای رمزنکاری شده از آن خود کند. بلاکچین این ارز نه تنها قادر به تشخیص تراکنش ها و پرداخت هاست، قابلت پردازش و شناسایی معملات بسیار پیچیده تر را نیز دارد. این انعطاف پذیری این ارز رابه ارزی محبوب برای کاربران تبدیل میکند. بعد از هک شدن DAO که یکی از قراردادهای اتریوم به شمار میرفت، توسعه دهندگان این ارز تصمیم گرفتند حرکتی بدون اجماع را ترتیب دهند که نتیجه آن اتریوم کلاسیک بود. اتریوم خود به عنوان میزبان بعضی از ارزهای دیگر مانند دیجیکس و اوگور شناخته میشود. اتریوم را میتوان به عنوان خانواده ای از ارزهای رمزنکاری شده شناخت.

ریپل

شاید کم طرفدارترین و حتی منفور ترین رمزارز ریپل باشد. این رمزارز تحت عنوان XPR بیشتر از اینکه برای داد و ستد مالی مورد استفاده قرار بگیرد، نقش عاملی را برای در امان نگه داشتن شبکه از اسپمها بازی میکند. بیشتر مردم ریپل را به عنوان یک ارز از پیش استخراج شده میشناسند و به همین علت این ارز چندان محبوبیتی نداشته و ارزش چندانی نیز در مقایسه با باقی ارزها ندارد.

لایت کوین

لایتکوین دومین رمزارز بعد از بیت کوین به شمار میرود و عنوان نقره دنیای ارزهای رمزنگاری شده شناخته میشود. این ارز از بیت کوین سریعتر بوده و با الگوریتم استخراج متفاوت، میتوان ان را به عنوان انقلابی در این زیمنه شناخت. می توان این ارز را به عنوان برادر کوچک بیت کوین شناخت. این روزها لایتکوین نیز به عنوان یک پشتوانه در صورت از بین رفتن بیت کوین به شمار میرود و مورد استفاده قرار میگیرد.

مونرو

مونرو برجسته ترین نمونه الگوریتم برای ارزهای رمزنگاری شده شناخته میشود. این الگوریتم برای اضافه کردن کمبودهای حریم خصوصی که در بیت کوین وجود ندارد طراحی شده است. اگر از بیت کوین استفاده کنید، تمامی تراکنش ها د بلاکچین ثبت شده و قابل ردیابی هستند. با این الگوریتم، الگوریتم رمزنگاری شده قابل ردیابی نیست. مونرو در تابستان سال 2016 به اوج محبوبیت خود رسید ولی با این حال استفاده از آن همچنان به شکل محدود باقی مانده است.

به غیر از این ارزها، ارزهای بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارد که در خانواده های مختلفی جای میگیرند. بیشتر این ارزها چیزی نیستند جز تلاشی برای جذب سرمایه گذار و پول سازی، در حالی که بعضی دیگر برای آزمون و خطا برای اختراع روشهای نوین برای تکنولوژی ارزهای رمزنگاری شده استفاده میشوند.

رمزارز

نتیجه نهایی

بازار ارزهای رمزنگاری شده به سرعت در حال رشد است. تقریبا هرروز ارزهای جدید به بازار وارد میشوند. کسانی که زودتر وارد این بازار شده اند سود بیشتری نصیبشان میشود. هر ارز رمزنگاری که متولد میشود این پیام را به همراه دارد که دنیا در حال تغییر است. این ترزها همگی قصد دارند دنیا را تغییر دهند. بعضی از آنها در این مسیر موفق میشوند و بعضی دیگر زود از بین میروند.

به گفته کودی لیتلوود مدیر عامل کدلیت، تا 2 سال آینده، ارزهای رمزنگاری شده به یک پروتکل بین المللی برای تراکنشهای مالی بزرگ تبدیل خواهند شد. برای این تراکنشها نیازی به هزینه اضافی نیست و این تراکنشها با سریع ترین سرعت و با بالاترین اطمینان انجام خواهند شد.

هیچ چیز نمیتاوند منکر این حقیقت شود که ارزهای رمزنگاری شده امروزه به بازار آمده اند و در حال تغییر جهان هستند. مردم در تمامی جهان بیت کوین مسخرند تا از نوسانات ارز ملی خود در امان باشند. خصوصا در آسیا بازار این ارزها بسیار داغتر است. هر روزه شرکتهای بیشتری با ارزش این ارزها آشنا میشوند و  از فناوری بلاکچین استفاده میکنند. همین حالا انقلاب در حال وقوع است. سرمایه گذاران در حال خرید ارزهای رمزنگاری شده هستند. دولت ها و بانکها متوجه شده اند که این ارزها میتوانند کنترل اوضاع را از اختیار آنها خارج کنند. ارزهای رمزنگاری شده مرحله به مرحله در حال تغییر جهان هستند. انتخاب با شماست که بخشی از این انقلاب باشید و یا تنها نظاره گر این پیشرفت ها باشید.

0

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید