شغل در بلاک چین

به راهنمای شغل در بلاک چین خوش آمدید. اگر تا به حال به شغل هایی که در بلاک چین وجود دارد فکر کرده اید، این راهنما را مطالعه کنید.

در این راهنما، در مورد یکی از شغل هایی که به سرعت در بازار در حال گسترش است توضیح خواهیم داد. بازار رمزارز ارزشی معادل با 250 بیلیون دلار دارد و به پشتیبانی افراد مختلفی نیاز دارد. در این راهنما در مورد شغل در بلاک چین و بالاترین دستمزدها و موقعیت هایی که برای افراد مبتدی مناسب است اطلاعاتی در اختیارتان قرار خواهیم داد.

ورود بلاک چین:

در سال 2009، یک برنامه نویس به نام Satoshi Nakamoto بیت کوین را ایجاد کرد، که اولین ارز دیجیتالی در دنیا بود.

بیت کوین به کاربران از هر گوشه دنیا اجازه می دهد تا سرمایه را در یک شبکه بزرگ انتقال دهند. اطلاعات معاملات به صورت امن در هزاران کامپیوتر ذخیره می شود. یعنی کاربران می توانند هر معامله ای که تاکنون انجام شده است را ببینند. همچنین، می توان نتیجه گرفت که اطلاعات در سرور شرکت هایی مثل فیسبوک و گوگل، که اطلاعات ممکن است فروخته یا دزدیده شود، مخفی نیستند. تقریباً غیرممکن است که بیت کوین هک شود.

به زبان ساده، بلاک چین ها روش های ایمنی برای ذخیره و انتقال حجم بزرگی از اطلاعات مهم هستند. بیت کوین نقش ساده ای دارد؛ نقش بیت کوین ارسال سرمایه از یک کاربر به کاربر دیگر است. اگرچه، پتانسیل تکنولوژی که Nakamoto ایجاد کرده است نامحدود است و در حال حاضر بسیاری از افراد دارای شغلی در زمینه بیت کوین هستند.

از زمان ورود بیت کوین، هزاران رمزارز دیگر ارائه شدند و هزاران شرکت مختلف شکل گرفتند که خدمات مرتبط با بلاک چین ارائه می کردند. ارزهای دیجیتالی اولین استفاده موفق از تکنولوژی بلاک چین بودند، اما کاربردهای دیگری نیز وجود دارد. هر وبلاگ جدید، صرافی یا رمزارز یک شغل در بلاک چین ایجاد می کند. هر توسعه ای که اتفاق می افتد توانمندی های جدید که باید آموزش داده شوند و یاد گرفته شوند افزوده می شود.

اتریوم، کوین بیس و بلاگها تنها فضاهایی نیستند که شغل در بلاک چین ایجاد می کنند. تقریباً پس از گذشت ده سال از ورود بیت کوین، شرکت هایی کمی وجود دارند که به آن نپیوسته و کاربران جدیدی برای تکنولوژی بلاک چین ایجاد نکرده باشند.

چه کسی استخدام می کند؟

چهار بازیگر اصلی در بازار رمزارزها فعالیت می کنند؛ استارتاپ ها، شرکت های وراثتی، شرکت های تکنولوژی و دولت ها. در اینجا در مورد نحوه اتصال هر یک به بلاک چین و کاری که انجام می دهند صحبت می کنیم.

 1. استارتاپ ها: این شرکت ها کاملاً مستقل هستند و از زمان ابداع بیت کوین شروع به کار کردند. AngelList تاریخچه بیش از 1500 استارتاپ رمزارز که بیش از 3.7 میلیون دلار از عرضه اولیه فقط در آمریکا جمع آوری شده است را ثبت کرده است.

استارتاپ ها توسط علاقه مندان به بلاک چین که به اهمیت تکنولوژی پی برده اند ایجاد شده اند. آنها پلتفرمی مثل EOS، Monero و Qtum همین طور صرافی هایی مثل Bittrex، Kraken و Binance را ایجاد کرده اند. استارتاپ ها می توانند تأمین کنندگان کیف پول، سایت های خبری و ابزارهای علمی که برای پشتیبانی از پروژه های بلاک چین شکل گرفته اند، باشند. بسیاری از شغل ها در استارتاپ ها در ابتدا بدون درآمد بودند، اما در حال حاضر درآمدهای بالایی دارند.

 • وراثتی: شرکت های بزرگی مثل بانک ها، شرکت های حسابرسی و دفاتر وکالتی وجود دارند که سال ها مشغول فعالیت بوده اند. زمان زیادی صرف شد تا این شرکت ها نسبت به توسعه تکنولوژی بیت کوین واکنش نشان دهند. آنها شاهد رشد بیت کوین بودند و در حال حاضر دچار وحشت شده اند. اگر آنها شروع به استفاده از تکنولوژی بلاک چین نکنند، ممکن است از بیزینس خارج شوند. شرکت های وراثتی دارای ثروت و قدرت بالایی هستند. شهرت جهانی به آنها اجازه می دهد تا هر که را بخواهند استخدام کنند. تعدادی از آنها کل تیم بلاک چین را استخدام کرده اند تا به آنها در این زمینه کمک کنند.
 • شرکت های براساس تکنولوژی: این ها شرکت هایی هستند که در صورت گسترش بلاک چین زیان هنگفتی تجربه خواهند کرد. شرکت هایی مثل ماکروسافت، اپل، گوگل و فیسبوک. بخش بزرگی از موفقیت آنها مربوط به سرویس های متمرکزی که ارائه می دهند می باشد. اگر محبوبیت پلتفرم های نامتمرکز بیشتر توسعه یابد، کاربران دیگر تمایلی برای استفاده از شبکه های متمرکز نخواهند داشت. شرکت های تکنولوژی باید بسرعت از تکنولوژی بلاک چین استفاده کنند. اغلب آنها در پروژه های تکنولوژی بلاک چین به نفع کسب و کار خود استفاده می کنند. یکی از بزرگترین پروژه ها در این زمینه شامل Hyperledger است. Hyperledger سعی می کند تا ابزارهای مورد نیاز برای اجرای تکنولوژی بلاک چین را برای کسب و کارها فرآهم کند.
 • دولت ها: پتانسیل کاهش هزینه های بلاک چین بسیار گسترده است بسیاری از دولت ها متخصصان رمزرارز استخدام کرده اند. در بریتانیا،  به این نتیجه رسیدند که یک بلاک چین می تواند برای مدیریت بدهی های وام های دانش آموزان مورد استفاده قرار بگیرد. در استونی، تکنولوژی بلاک چین برای افزایش کارایی و عدالت سازمان های دولتی مورد استفاده قرار گرفته است. پروژه هایی مثل e-Residency مورد استفاده قرار می گیرند تا استونی را تبدیل به اولین “ملت دیجیتالی” کند. ونزوئلا حتی پا را فراتر نهاده و رمزارز خود با نام Petro را ایجاد کرده است.

چه اشخاصی استخدام می شوند؟

تکنولوژی بلاک چین علم جدیدی است و به سرعت در حال تغییر است. افراد مختلفی در حال استخدام در این تکنولوژی جدید هستند. یک کارمند بلاک چین می تواند دارای سابقه مختلفی باشد اما می توان آنها را در دو گروه کلی جای داد.

 • تکنیکی: این افراد شامل توسعه دهندگان نرم افزار و مهندسان هستند. آنها تسلط بالایی در زبان های برنامه نویسی مثل جاوا، پایتون و c++ دارند. ممکن است برخی از آنها در تکنولوژی بلاک چین تجربه داشته باشند ولی داشتن سابقه اجباری نیست. حتی برای افراد تکنیکی، شغل در رمزارز چالش جدیدی است. توسعه دهنده گان و مهندسان نیاز به آشنایی بیشتر با زبان های برنامه نویسی مثل Ethereum’s Solidity و یا پروتکل ریپل دارند، البته اگر بخواهند شغل خوبی در بلاک چین بدست آورید. توسعه دهندگان بلاک چین اما متفاوت هستند. آنها از مهندسان و توسعه دهندگان توقع بالایی دارند. پروژه های بلاک چین از آنها می خواهند که تحقیق و طراحی کنند و یک پلتفرم جدید به همراه ایده های جدید ارائه کنند و برای آینده برنامه داشته باشند.
 • غیرتکنیکی: بلاک چین به چیزی فراتر از یک پشتیبانی تکنیکی نیاز دارد. درست مثل هر بیزینسی، پروژه های بلاک چین نیاز به حسابرسی، وکیل، روابط عمومی، بازاریاب و موارد بیشتر دارند. سایت شغل های بلاک چین، Crypto Jobs List، موقعیت های شغلی بازاریابی، طراحی و حتی متخصصان meme را منتشر می کند.
شغل در بلاک چین

چه یک فرد تکنیکی باشید یا نه، یک شغل در بلاک چین یک موقعیت جدید محسوب می شود و هیجان انگیز است. در ادامه به بررسی موقعیت هایی خواهیم پرداخت که در آینده به سرعت رشد خواهند کرد.

بلاک چین تهدیدی برای برخی از صنایع محسوب می شود اما نقش های جدیدی برای افراد آموزش دیده در این حوزه فرآهم می کند. در زیر به برخی از این موقعیت ها اشاره می کنیم:

 • Media: صنعت بلاک چین نیاز به مخاطب بیشتری دارد. می توانیم شاهد حضور شرکت های تبلیغاتی بلاک چین، شرکت های روابط عمومی و رسانه های جمعی در سال های آتی باشیم. افرادی با نام آیدی  Ameer Rosic، Ivan on Tech و Crypt0 اولین ژورنالیست های رمزارز در یوتیوب محسوب می شوند.
 • توسعه DApp:

پروژه های بلاک چین تنها در صورت ساختن اپلیکیشن های نامتمرکز که افراد به آنها نیاز دارند، موفق خواهند شد. تمرکز زیادی بر استخدام مهندسان نرم افزار که توانایی ساخت dApp ها را دارند وجود دارد. 

شغل در بلاک چین
 • Legal compliance: در سراسر جهان، قوانین جدید در مورد نحوه استفاده از رمزارز در حال وضع شدن است. خود تکنولوژی منجر به انعقاد قراردادهای هوشمند می شود. یعنی دفاتر وکالتی نیاز به متخصصان رمزارز و کسب و کار رمزارز نیاز به مشاوران قانونی خواهند داشت.
 • لجستیک: توانایی ذخیره و انتقال حجم زیادی از اطلاعات می تواند تأثیر بزرگی روی عملکرد زنجیره تأمین داشته باشد. این یعنی تغییر بزرگ در کشاورزی، صنایع سنگین و معاملات بین المللی.
 • معامله/فروش: بازار اوراق بهادار در دهه 1980 بشدت رشد داشت و در حال حاضر بازار سکه حتی با سرعتی بیشتر در حال رشد است. صرافی های سکه دهها میلیون رمزارز را هر روزه کنترل می کنند. آنها نیاز به مدیران سبد، کارگزاران، تحلیل گران و مشاوران عرضه اولیه دارند.

شغل در بلاک چین: عرضه و تقاضا

شغل در بلاک چین

تقاضا برای متخصصان بلاک چین در سال های اخیر بشدت افزایش یافته است. بین نوامبر2015 و آپریل 2018، لیست شغل در بلاک چین در سایت ایندید 63 درصد افزایش داشته است. لیست لینکداین 2,527 نتیجه جستجو برای شغل توسعه دهنده بلاک چین در آمریکا را نشان می دهد. از این لیست 483 مورد در نیویورک، 360 در سانفرانسیسکو و 142 موقعیت در لس انجلس قرار دارد.

بنابراین، تقاضا بالا است اما آیا این تقاضا برآورده می شود؟ پاسخ خیر است. کمبود شدیدی در متخصصان بلاک چین، بخصوص آنهایی که روی مسائل تکنیکی تمرکز دارند وجود دارد.

سایت کاریابی تخصصی به نام Toptal ، 700% افزایش در تعداد تبلیغات شغل در بلاک چین از ژانویه 2017 را گزارش کرده است. یک کاریابی دیگر، Upwork، گزارش کرده است که مهندسان بلاک چین سریع ترین رشد را در بین سایر مشاغل جستجو شده توسط کارفرمایان داشته است.

تخمین زده می شود که تنها 250 توسعه دهنده نرم افزار در انگلیس وجود دارد که می توان آنها را متخصص واقعی بلاک چین محسوب کرد. کمبود مشابهی در سراسر جهان وجود دارد.

این آمارها شوکه کننده است، وقتی در مورد ارزش این صنعت فکر می کنیم. خوشبختانه، کمبود نیروی متخصص موقعیت مناسبی در اختیار افراد تازه وارد قرار می دهد تا به شغلی در بلاک چین فکر کنند. این مورد همچنین به معنای این است که متخصصان بلاک چین درآمدهای بالایی خواهند داشت.

اجازه دهید به پرداختی های چهار بازیگر اصلی بلاک چین که قبلاً در موردشان صحبت کردیم بپردازیم.

درآمد توسعه دهندگان بلاک چین:

درآمد توسعه دهنده بلاک چین بستگی به سطح تجربه و حوزه کاری دارد. در زیر این موارد را بررسی خواهیم کرد؛

 • استارتاپ ها بهترین متخصصان حوزه بلاک چین را جذب کرده اند. آنها مسئولیت بالا و در عین حال آزادی عمل بالایی دارند. البته بالاترین حقوق را پیشنهاد نمی دهند. درآمد سالیانه یک توسعه دهنده بلاک چین بدون سابقه حدود 50,000 دلار است. با داشتن بیش از 5 سال تجربه، این مقدار به حدود 70,000 دلار در سال خواهد رسید. برخی از استارتاپ ها به کارکنان خود سهام شرکت نیز می دهند، که در در مقایسه با صنایع دیگر بی مانند است.
 • شرکت های وراثتی و تکنولوژی بهترین حقوق را پیشنهاد می دهند. حقوق پایه می تواند بین 70,000 تا 80,000 دلار است. پس از پنج سال تجربه، به 100,000-120,000 دلار افزایش می یابد. که کاملاً منطقی به نظر می رسد. دلیل تفاوت فاحش حقوق در استارتاپ ها و این دسته از شرکت ها یک دلیل ساده دارد. توسعه دهندگان بلاک چین تمایل ندارند در شرکت های بزرگ و متمرکز کار کنند. درنتیجه، بیزینس های وراثتی و شرکت های تکنولوژی باید مبالغ بالاتری پیشنهاد دهند تا بتوانند توسعه دهندگان را جذب کنند.
 • حقوق دولت ها در کشورهای مختلف متفاوت است اما در حالت کلی از استارتاپ ها و شرکت های بزرگ کمتر است. کار برای دولت مزایای خود را دارد. پروژه های دولتی گرایش به استفاده از داده ها و سیستم های سری دارد بنابراین می تواند برای توسعه دهنده گان جذاب باشد.

بنابراین، شرکت های بزرگ بیشرین حقوق پیشنهادی را دارند. تصور کنید زندگی مارک زاکربرگ چگونه می شد اگر به جای شروع استارتاپ خود در مایکروسافت کار می کرد.

در حالت ایده آل، بهتر است زمینه تحصیلی در علوم کامپیوتر و توسعه نرم افزار داشته باشید. اگر ندارید، دوره های مربوطه را بگذرانید. گزینه های پیش رو عبارتند از:

 • مدرک مرتبط با بلاک چین: برخی از دانشگاههای بزرگ دنیا شامل Berkeley، MIT و Princeton شروع به ارائه دوره هایی در زمینه توسعه بلاک چین کرده اند.
 • دوره های برگزار شده توسط MOOC یا به طور کاملMassive open online course ارزان و در دسترس است. برای مثال،   BitDegreeدوره های بلاک چین برای مبتدیان و افراد متخصص ارائه می دهد.
شغل در بلاک چین
 • یادگیری همزمان با کار: اگر خوش شانس هستید و در حال حاضر شغل در بلاک چین دارید، می توانید به صورت رایگان آموزش ببینید. 75% از شغل در بلاک چین به افرادی تعلق می گیرد که قبلاً دارای تجربه کاری بوده اند.

در اینجا توصیه هایی برای موفقیت شما در شغل در بلاک چین داریم:

 1. همیشه اطلاعات خود را بروز کنید: تکنولوژی بلاک چین همواره در حال تغییر است. Reddit و  GitHub را برای بروزرسانی اطلاعات خود به صورت مستمر دنبال کنید.
 2. انعطاف پذیر باشید: شغل در بلاک چین به اشکال مختلفی وجود دارد. ممکن است نیاز باشد کدنویسی بدانید، کارآفرین و یوتیوبر باشید. توانایی های زیادی وجود دارد که باید برای یادگیری آنها آماده باشید.
 3. به رمزارز عشق بورزید. اگر پروتکل بیت کوین شما را خوشحال نمی کند، کار مرتبط با بیت کوین برای شما مناسب نیست.

این راهنمای کامل برای آشنایی شما با شغل در بلاک چین بود. قبل از انتخاب یکی از آنها به متلب زیر توجه کنید.

سخن پایانی:

شغل در بلاک چین و بیت کوین پابرجا خواهد بود. افرادیکه حتی تا شش ماه پیش چیزی راجع به بیت کوین نمی دانستند در حال یادگیری تأثیرات آن بر شغل خود هستند. تکنولوژی بلاک چین پتانسیل تغییر هر صنعتی را در جهان دارد. این تکنولوژی بخشی از زندگی ما خواهد شد چه به آن علاقه مند باشیم چه نباشیم.

بهترین شغل در بلاک چین آنهایی هستند که افراد خود آن را ایجاد کرده اند. اگر شما یک وکیل هستید، مشاور حقوقی رمزارز شوید. اگر کارگزار هستید، مشاور عرضه اولیه شوید. یا اگر در یک سوپرمارکت کار می کنید، یک متخصص زنجیره تأمین شوید. فرصت ها بی شمار هستند.

0

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید