بهبود زیرساخت های بیت کوین کش

با اعلام چند استخر استخراج مبنی بر قصد خود برای تامین سرمایه برای بهبود زیرساخت های بیت کوین کش ، بازیگران اصلی صنعت رمزارزها در این مورد بحث می کنند که آیا این یک حرکت دیکتاتوری است و به چند فورک دیگر ختم خواهد شد.

جیانگ ژوئر، مدیر عامل یکی از بزرگترین استخرهای استخراج بیت کوین کش به نام BTC.TOP اعلام کرد قصد دارد 12.5 درصد از جایزه های کسب شده از بیت کوین کش را به تامین سرمایه برای بهبود زیرساخت های بیت کوین کش اختصاص دهد و این یک برنامه 6 ماهه کوتاه مدت برای این استخر استخراج است که چیزی در حدود 20588 بیت کوین کش به ارزش حدودا 7 میلیون دلار را به این شرکت و برای بهبود اکوسیستم این رمزارز باز خواهد گرداند.

این اقدام BTC.TOP مورد توجه و پشتیانی استخرهای استخراج بزرگ دیگری مانند انت پول، ViaBTC، BTC.COM و بیت کوین دات کام نیز قرار گرفته و توسط ژوئر، جیهان وو، هایپو یانگ و راجر ور قرار گرفته است.

این گروه دلایلی را در مورد این اقدام خود مطرح کرده اند. این گروه عنوان داشته است که سرمایه کافی برای فول نودها و بهبود زیرساخت های بیت کوین کش وجود نداشته است که این شبکه را در برابر آسیب ها و سوء استفاده های احتمالی تضعیف کرده. این گروه اعلام کرده است که هدف آنها از این اقدام جمع آوری سرمایه کافی بوده است تا توسعه دهندگان بیت کوین کش بتوانند توسعه آن را قبل از آنچه آنها با نام بازار پر رونق سال های 2020، 2021 و 2022 می نامند، به سرانجام برسانند. یک شرکت هنگ کنگی قصد دارد تا این سرمایه ها را در میان قسمت های مختلف پخش کند، ولی این که این سرمایه های تهیه شده در میان کدام شرکت ها و به چه میزان تقسیم می شود مشخص نیست.

طبق اطلاعات موجود نصف شدن جایزه بلاک برای بیت کوین کش در ماه می سال جاری اتفاق خواهد افتاد که میزان جایزه را از 12.5 کوین به 6.25 کوین خواهد رساند.

در همین حین در جون 2019 بعضی از اعضای دنیای رمزارزها عنوان کردند که پیش بینی می کنند که بیت کوین در آستانه فروپاشی قرار دارد و توسعه دهندگان قصد کودتای مالی بر علیه آن دارند. در همان زمان نیز راجر ور اعلام کرد این اخبار صحت ندارد.

حال این شرایط جدید نشان می دهد که تغییر پروتکل در کار نیست و همه چیز در اصل در اختیار و کنترل ماینرها قرار دارد. وی همچنین افزود برای اطمینان از آن که تمام استخر استخراج از پروتکل SHA256 تبعیت می کنند، ماینرها بلاک هایی که طبق برنامه پیش نمی روند را بایکوت می کنند. به این ترتیب بلاک های بایکوت شده بخشی از بلاک چین بیت کوین کش نخواهند بود و ماینرها از جایزه استخراج آن نیز بهره مند نخواهند شد.

با اینکه جامعه بیت کوین کش این دلیل را به اندازه کافی خوب می دانند، اعضای جامعه رمزارزها همچنان با آن کنار نیامده اند. در توییتی آمده است که اگر درست متوجه شده باشم، 5 استخر استخراج که 35 درصد از توان هش شبکه بیت کوین کش را در اختیار دارند قصد دارند که تعدادی بلاک را برای 65 درصد از باقی کاربران بایکوت کنند، اگر آنها 12.5 درصد مالیات را برای تامین سرمایه توسعه دهندگان پرداخت نکنند.

ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتروم در کامنتی عنوان کرد که بیت کوین کش در حال ایجاد سافت فروک است درست مانند تامین سرمایه توسعه دهندگان زی کش که در سال گذشته اتفاق افتاد.

بوترین عنوان داشت با این که این اقدام داوطلبانه بود، این سافت فورک به صورت اجباری اتفاق افتاد و خود زنجیره بیت کوین کش نیز با توجه به همین ایدئولوژی که عنوان می کند سافت فورک تنها راه برای ایجاد تغییرات به صورت داوطلبانه است، به وجود آمد و در عین حال یک توسعه طبیعی طبق ایده پشت بیت کوین کش خواهد بود که آن را با نام اجماع بازار می شناسیم.

چارلی لی بنیانگذار لایت کوین نیز اعلام کرد که این حرکت در راستای متمرکز سازی راه مناسبی نیست و از آن گذشته از آنجایی که این مجموعه تنها 28 درصد از هش ریت بیت کوین کش را در اختیار دارد نمی تواند برای سافت فورک اقدام کند مگر آنکه هش ریت بسیار بیشتری در اختیار داشته باشد.

یکی از محققان شناخته شده رمزارزها با نام هاسو عنوان داشت که استخر استخراج بیت کوین کش این اقدام را مانند یک سرمایه گذاری می بیند و کاربران از آن تاثیر نخواهند پذیرفت ولی ماینرهای بیت کوین کش قطعا تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

محققان دیگر مانند انجلا والش که در مرکز فناوری های بلاک چین UCL فعالیت می کند، عنوان داشته اند که چه بر سر مقاومت در برابر سانسور خواهد آمد، زمانی که ماینرها بر روند استخراج بلاک کنترلی نداشته باشند. در همین حین قیمت بیت کوین کش که معادل 337 دلار است در روز نگارش مقاله 2.9 درصد کاهش داشته و به نسبت هفته 6.4 درصد افزایش داشته است.

0

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید