مانینگ با کارت گرافیک

قبل از شروع توضیح در زمینه ماینینگ با کارت گرافیک ، لازم است که توضیح مختصری در زمینه استخراج ارزهای دیجیتالی ارائه دهیم. برای توضیح مختصر در زمینه و ساده در این زمینه می توان گفت استخراج به روند استفاده از GPU,CPU و یا ASIC برای هش کردن بلاک ها و تایید تراکنش ها در بلاک چین گفته می شود. در ازای ماینینگ، کاربران ارز دیجیتالی دریافت می کنند.

قدرت استخراج بستگی به قئرت محاسباتی ماینرها دارد. این قدرت محاسباتی از سخت افزراهای مختلفی با قدرت های مختلف به دست می آید. CPU معمولا برای ارزهای ناشناس و کوچک کاربرد دارد، در حالی که GPU یا همان کارت گرافیک ماینینگ و ASIC به واسطه قدرت بیشتری که دارند سخت افزارهای بسیار بهتری به شمار می روند و برای استخراج ارزهای بزرگتر از این دستگاه ها استفاده می شود. به عنوان  مثال برای استخراج بیت کوین از دستگاه ASIC به همراه نرم افزار استخراج بیت کوین استفاده می شود.

ماینینیگ با GPU

یکی از مشکلات دستگاه ASIC این است که فقط برای یک ارز دیجیتالی مشخص طراحی می شود و برای ارزهای دیگر کارایی ندارد. به عناون مثال دستگاه ASIC که برای استخراج الگوریتم SHA256 طراحی شده باشد را نمی توان برای ارزهای دیگر مورد استفاده قرار داد. ماینینگ با کارت گرافیک برای کاربران بیشتری جذابیت دارد. به این ترتیب که کارت گرافیک ماینینگ را می توان برای استخراج چند ارز دیجیتالی با الگوریتم های استخراج مختلف به صورت همزمان مورد استفاده قرار داد.

استخراج با ASIC

قبل از اینکه تصمیم بگیرید تصمیم به استخراج چه ارزی دارید، لازم است که دستگاه های مختلف و کارایی آنها را برای ماینینگ ارز مورد نظر بررسی کنید. هش ریت و میزان مصرف انرژی دو فاکتور اصلی هستندن که باید در نظر گرفته شوند. دلیل آن این است که استخراج بعضی از ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین نیازمند قدرت بسیار بالای محاسباتی است و در نتیجه دستگاه هایی با قدرت بسیار بالا و در نتیجه هزینه مصرف انرژی و هزینه نگهداری بسیار بالا مورد نیاز است.  دستگاه مورد نیاز برای استخراج چنین ارزهایی با قدرت بالا مانند ASIC به واسطه قدرت بسیار بالا خیلی سریع گرم می شوند و خنک کردن آنها بسیار هزینه بر و پر سر و صدا خواهد بود. با توجه به قدرت محاسباتی ASIC و میزان مصرف برق آن در طول یک ماه، می توان گفت میزان مصرف برق این دستگاه برابر با میزان مصرف برق یک خانه کوچک در همان بازه زمانی خواهد بود. در نتیجه می توان گفت در صورت افت اندک قیمت بیت کوین و با توجه به هزینه تامین انرژی و نگهداری  ASIC، در بسیاری از مواقع استفاده از این دستگاه در مقایسه با ماینینگ با کارت گرافیک چندان به صرفه نخواهد بود. این نگرانی برای بسیاری از کاربرانی که از ASIC برای استخراج استفاده می کنند وجود داشته است.

GPU چیست؟

GPU کلمه مخفف واحد پردازش گرافیکی است و همانطور که از اسم آن پیداست، برای افزایش کیفیت تصویر بر روی وسایل الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرد. به همین منظور از GPU هایی با قدرت بسیار بالا در تولید دستگاه هایی با قدرت پردازش تصویر بالا و بیشتر برای دستگاه هایی که برای بازی طراحی می شوند استفاده می شود. هر روزه دستگاه های قدرتمند تری با GPU های قدرتمند تر برای بهبود کیفیت بازی های کامپیوتری به بازار عرضه می شوند و همچنان جای پیشرفت برای کیفیت تصویر باقی است.

چطور از GPU برای استخراج ارزهای دیجیتالی استفاده می شود؟

به واسطه ظرفیت بالای پردازش، استخراج کنندگان به این نتیجه رسیدند که ماینینگ با کارت گرافیک بسیار به صرفه است و GPU ها ابزار فوق العاده ای برای استخراج ارزهای دیجیتالی هستند. ماینینگ با کارت گرافیک این امکان را به شما می دهد که با هش ریت بسیار بالاتر به نسبت CPU به استخراج ارزهای دیجیتالی بپردازید. GPU ها عامل اصلی افزایش میزان سختی استخراج بیت کوین در وهله اول به شمار می روند. GPU ها بسیار کارآمد هستند و می توان از آنها برای استخراج ارزهای مختلف با الگوریتم های مختلف استفاده کرد. در ضمن فروش کارن گرافیک ماینینگ نیز بعد از اتمام کار بسیار آسان تر است، چرا که می توان از آن برای کارهایی به جز استخراج نیز استفاده کرد. همه این نکات دلایلی بر برتری ماینینگ با کارت گرافیک بر ماینینگ با ASIC هستند.

آنچه در بین محافل متخصصان گیمینگ مطرح است، این مسئله است که افزایش تقاضا برای ماینینگ با GPU، قیمت دستگاه های مخصوص بازی را تا حد بسیار زیادی افزایش داده است. با افزایش محبوبیت ماینینگ با کارت گرافیک، قیمت GPU افزایش سرسام آوری را تجربه کرد. البته لازم به ذکر است که بعد از مدتی این قیمت اندکی به سمت متعادل شدن پیش رفت. تولید کنندگان نیز که از پرطرفدار بودن ماینینگ با کارت گرافیک آگاه بودند، GPU ها را به شکلی طراحی می کردند که مورد توجه ماینرها قرار گیرد. با اینکه ظرفیت هشینگ GPU بسیار بالا است، با این حال توانایی رقابت با ASIC را ندارد. بنا بر این کسانی که قصد دارند از کارت گرافیک ماینینگ استفاده کنند، معمولا از دستگاه های استخراجی با چند  GPU استفاده می کنند.

دستگاه های ماینینگ با کارت گرافیک

مسئله مهم این است که بدانید، با این وجود که قیمت GPU بسیار مناسب تر از ASIC است و پیدا کردن آن در بازار نیز به مراتب آسان تر است، ماینینگ با GPU تنها زمانی میسر است که GPU بر روی یک کامپیوتر دیگر نصب شود و این دستگاه قابلیت استفاده به صورت جداگانه را ندارد. کارت گرافیک ماینینگ برای رسیدن به بالاترین حد از کارایی خود نیازمند آن است که RAM و SSD کافی در اختیار داشته باشید. تنظیمات مربوط به کارت گرافیک ماینینگ تا حدودی پیچیده تر است چرا که ماینینگ با کارت گرافیک با وسیله ای انجام می شود که به این منظور طراحی نشده است، درست بر خلاف آنچه در مورد ASIC صادق است.

تجهیزات ماینینگ با GPU چیست و چطور عمل می کند؟

دستگاه GPU حاصل متصل کردن چند کارت گرافیک ماینینگ است به شکلی که ظرفیت کلی پردازش آن و همچنین قدرت هش آن تا حد قابل توجهی به منظور ماینینگ افزایش پیدا کند. این دستگاه از طریق متصل کردن چندین GPU به CPU که فاقد GPU می باشد، ساخته می شود. RAM و SSD کافی به همراه تجهیزات خنک کننده و تامین انرژی به صورت مداوم و مستمر نیز از ملزومات ایجاد چنین دستگاهی است. درست کردن چنین دستگاهی نیازمند آگاهی نصبی و داشتن اطلاعات فنی کافی از این تجهیزات است.

آیا ماینینگ با GPU به نفع کاربران است؟

با توجه به آنچه گفته شد، بسیاری از افراد معتقدند که ماینینگ با کارت گرافیک برای بیت کوین چندان به صرفه نخواهد بود. دلیل اصلی آن نیز هزینه سرسام آور برق برای راه اندازی این دستگاه هاست. با این حال استفاده از کارت گرافیک ماینینگ برای ارزهای کوچک تر مانند دوج کوین و ارزهایی که قابلیت استخراج با ASIC را ندارند، مانند مونرو و بیت کوین گلد، بسیار مقرون به صرفه است.

مقایسه GPU و ASIC

در ادامه به مقایسه و توضیح تفاوت های GPU و ASIC خواهیم پرداخت.

ماینینگ با GPU قابل برنامه ریزی است و دستگاه GPU را می توان بعد از استفاده به فروش گذاشت. قیمت GPU نیز به مراتب مناسب تر از دستگاه های ASIC است. با این حال برای ماینینگ با GPU با بالاترین ظرفیت، لازم است که از چند GPU به صورت همزمان و در قالب یک دستگاه استفاده کرد. GPU دستگاهی است که در کل در در بازار در دسترس تر است و می توان به واسطه انعطاف عملکرد، از آن به مدت طولانی تری استفاده کرد.

از طرفی دستگاه ASIC بعد از استفاده قابل فروش نیست و قابل برنامه ریزی نیز نیست. این دستگاه قیمت بسیار بالایی دارد و تنها برای استخراج ارزی که برای آن برنامه ریزی شده قابلیت استفاده دارد. فناوری این دستگاه ها بسیار جالب توجه بوده و به صورت کاملا تخصصی عمل می کنند. در مجموع برای ماینرها منطقی تر این است که از کارت گرافیک ماینینگ برای استخراج ارزهای دیجیتال استفاده کنند، مگر در مورد افرادی که ترجیح می دهند تنها به استخراج بیت کوین به وسیله ASIC بپردازند.

هنگام خرید کارت گرافیک ماینینگ چه چیزهایی را در نظر بگیریم؟

برای افرادی که ماینینگ با کارت گرافیک را ترجیح می دهند، تعدادی تجهیزات GPU را معرفی خواهیم کرد که استفاده از آنها فوق العاده خواهد بود. GPU ها معمولا توسط شرکت های دیگر خریداری می شوند و با واحدهای پردازنده مرکزی آنها ادغام می شوند. تشخیص اینکه از چه GPU ای در گرافیک سیستم های مخصوص بازی استفاده شده است چندان کار سختی نیست. معمولا نام GPU در اسم محصصول ذکر می شود، به عنوان مثال  EVGA GeForce GTX 1070 Ti که در آن از Nvidia Ge-Force GTX 1070 Ti  استفاده شده است. نکته حائز اهمیت این است که هش ریت یک سیستم ممکن است در بلاک چین های مختلف و همچنین تولید کنندگان مختلف، تفاوت داشته باشد. به عنوان مثال EVGA GeForce GTX 1080 Ti با مصرف برق 190 W برای استخراج اتریوم دارای هش ریت 37MHash/s  است. هش ریت همین GPU برای الگوریتم Equihash و با مصرف 240W برق معادل 770 Hash/s  است. MSI GTX 1080 Ti با توانایی تولید تنها 692 هش ریت با مصرف 172W برق، بدترین GPU به شمار می رود.  سیستم عاملی که بر روی دستگاه استفاده می شود نیز به صورت مستقیم بر روی خروجی دستگاه تاثیر می گذارد. به عنوان مثال هش ریتی که در مورد  EVGA GeForce GTX 1080 Ti گفته شد برای سیستم عامل  Ubuntu 17.x OS.  صدق می کند. در صورت استفاده از Windows 10 هش ریت به 34 MHash/s می رسد.

EVGA Nvidia GeForce GTX 1080 Ti

 • هش ریت: 37
 • مصرف برق: 150W
 • Core clock: 1482 MHz
 • سیستم عامل: Ubuntu 17.x

Sapphire Radeon NITRO+ RX 580

مانینگ با GPU

 • هش ریت: 32
 • مصرف برق: 190W
 • Core clock: 1370MHz
 • سیستم عامل: Windows 10

MSI Gaming GeForce GTX 1070 8GB

مانینگ با GPU

 • هش ریت: 31.2
 • مصصرف برق: 91W
 • Core clock: 152 MHz
 • سیستم عامل: 10 PRO

Sapphire Radeon NITRO+ RX 480

 • هش ریت: 29
 • مصصرف برق: 80W
 • Core clock: 1150 MHz

EVGA Nvidia GeForce GTX 1060

مانینگ با GPU

 • هش ریت: 24.7
 • مصرف برق: 75W
 • Core clock: >100 MHz

MSI Gaming GeForce GTX 1050 Ti

مانینگ با GPU

 • هش ریت: 15
 • مصرف برق: 65-70 W
 • Core clock: >100 MHz

بهترین کارت گرافیک برای ماینینگ

ماینینگ ارزهای دیجیتالی روند بسیار پیچیده و سختی است و برای انجام آن نیازمند دستگاهی خواهید بود که با قدرت بالا و برای مدت طولانی توانایی استخراج را داشته باشد. مایننیگ با کارت گرافیک نیز مصرف قابل توجه انرژی را در پی خواهد داشت. در حال حاضر نیمی توان گفت بهترین کارت گرافیک برای استخراج بیت کوین چه کارت گرافیکی است، چرا که استخراج بیت کوین نیازمند استفاده از دستگاه ASIC است که به مراتب مصرف برق بیشتری دارد. ولی با استفاده از کارت گرافیک ماینینگ خواهید توانست بسیاری از ارزهای دیگر را استخراج کنید. در ادامه به معرفی بهترین گزینه ها برای استفاده در ماینینگ با GPU خواهیم پرداخت. هرکدام از این کارت گرافیک ماینینگ ها دارای مشخصاتی هستند که موجب برتری آنها می شود. به همین منظور افرادی که قصد ماینینگ با کارت گرافیک را دارند، با توجه به منابع خود بهترین کارت گرافیک ماینینگ برای ماینینگ با GPU را انتخاب خواهند کرد.

NVIDIA GTX 1070

این کارت گرافیک شاید بهترین گزینه برای ماینینگ با کارت گرافیک شناخته شود. امروزه از این کارت گرافیک برای بازی استفاده نمی شود، ولی به صورت گسترده برای ماینینگ با کارت گرافیک مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از مهم ترین مشخصه های این کارت گرافیک تعادل بین میزان هش ریت و میزان مصرف برق این کارت گرافیک است. این کارت گرافیک هش ریت 30 mh/s را با مصرف برق 150W ایجاد می کند که آن را به گزینه بسیار مناسبی برای ماینینگ با GPU تبدیل می کند.

AMD RX 580

این کارت گرافیک نیز یکی از محبوب ترین گزینه ها برای افرادی است که قصد دارند به ماینینگ با کارت گرافیک بپردازند. یکی از دلایل محبوبیت این کارت گرافیک ماینینگ قیمت ارزان آن به نسبت NVIDIA است. میزان هش ریت ایجاد شده توسط این کارت گرافیک 29 mh/s است که با توجه به میزان کم مصرف برق و قیمت ارزان آن، گزینه بسیار مناسبی برای افرادی است که قصد دارند از طریق ماینینگ با کارت گرافیک به سود دهی در کوتاه مدت برسند.

AMD RX Vega 56

این کاررت گرافیک ماینینگ نیز عملکرد بسیار مناسبی در زمینه استخراج ارزهای دیجیتال داشته و علیرغم محبوبیت آن، اخیرا با کاهش قیمت نیز رو به رو بوده و توجه افرادی که علاقه مند به ماینینگ با کارت گرافیک هستند را به خود جلب کرده است. با این حال لازم است بدانید که مصرف برق این کارت گرافیک بالاتر از گزینه های دیگر است و همین مسئله ماینینگ با GPU را برای شما کمی پر هزینه خواهد کرد.

1+

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید