مسترنود

گره و مسترنود یک موضوع بحث رایج در مبحث بلاک چین ها می باشد. به این دلیل که، گره یکی از موارد کلیدی در زیربنای بلاک چین محسوب می شود. بدون گره، داده های بلاک چین قابل دسترسی نیستند. می توان گفت گره ها همان بلاک چین هستند.

مسترنود

زیرساخت:

یک بلاک چین خارج از بلاکی از داده ها قرار دارد. این بلاک های داده در گره ها ذخیره می شوند (آن را با سرورهای کوچک مقایسه کنید). گره ها می توانند هر ابزاری باشند (اغلب کامپیوتر، لپ تاپ و یا حتی سرورهای بزرگ). گره ها زیرساخت یک بلاک چین را تشکیل می دهند. همه گره ها در یک بلاک چین به یکدیگر متصل هستند و دائماً جدیدترین داده بلاک چین را با یکدیگر مبادله می کنند، بنابراین، همه گره ها بروز خواهند بود. آنها داده های بلاک چین را ذخیره، پخش و نگهداری می کنند، بنابراین، به لحاظ تئوری می توان گفت بلاک چین بر روی گره ها قرار دارد. یک گره کامل اساساً ابزاری است مثل یک کامپیوتر که شامل کپی کاملی از تاریخچه معاملات در بلاک چین می باشد.

زیرساخت

وظایف گره چیست؟

وقتی یک ماینر تصمیم دارد یک بلاک جدید از معاملات را به بلاک چین اضافه کند، یک بلاک را بین همه گره ها در شبکه پخش می کند. براساس قوانین بلاک، گره ها می توانند یک بلاک را بپذیرند و یا رد کنند. وقتی یک گره بلاک جدید از معاملات را می پذیرد، آن را ذخیره کرده و در بالای بقیه بلاک هایی که قبلاً ذخیره کرده بود، قرار می دهد. می توان به طور خلاصه گفت گره کارهای زیر را انجام می دهد:

  • گره بررسی می کند تا ببیند و اعتبار بلاک را می سنجد. براساس نتیجه بررسی آن گره را می پذیرد و یا رد می کند.
  • گره ها بلاک ها را ذخیره و انبار می کنند.
  • گره ها تاریخچه معاملات را به سایر گره ها که نیاز به سینک شدن با بلاک چین را دارند، اعلام و منتشر می کنند.

تفاوت بین ماینر و گره:

یک ماینر همیشه نیاز دارد تمام گره ها را اجرا کند تا بتواند یک معامله معتبر را انتخاب کند و یک بلاک جدید را تشکیل دهد. بدون گره کامل نمی تواند تعیین کند که کدام معامله براساس تاریخچه معاملات بلاک چین کنونی معتبر است (اگر تمام بالانس ها درگیر در معامله کافی باشد تا بتواند معامله را انجام دهد)، زیرا به تاریخچه کل بلاک چین دسترسی ندارد. درنتیجه، یک ماینر یک گره کامل است. اما گره از طرف دیگر، یک ماینر نیست. یک ابزار می تواند گره کامل را با دریافت، ذخیره و انتشار تمام داده های معاملات اجرا کند بدون آنکه یک بلاک جدید از معاملات ایجاد کند. در این مورد عملکرد آن بیشتر شبیه نقطه گذر می باشد، درحالیکه یک ماینر مشابه گره است با این تفاوت که ماینر سعی در ایجاد بلاک های جدید را نیز دارد.

تعریف گره در بلاک چین: یک گره کامل کپی کاملی از تاریخچه معاملات در هر ابزاری می باشد.

چگونه گره از بلاک چین محافظت می کند:

گره ها می توانند آنلاین و یا آفلاین باشند. گره های آنلاین جدیدترین بلاک معاملات را از/به گره های دیگر دریافت، ذخیره و انتشار می دهند، درحالیکه گره آفلاین این گونه نیست. وقتی یک گره آفلاین آنلاین می شود، نیاز دارد تا از طریق دانلود تمام بلاک ها، از زمانیکه آفلاین بوده به بلاک چین اضافه شده است، همگام شود. این فرآیند اغلب با نام سینک شدن با بلاک چین شناخته می شود.

مسترنود و گره

کل بلاک چین به لحاظ تئوری می تواند روی یک گره ایجاد شود، اما از آنجائیکه می تواند روی یک ابزار ذخیره شود، احتمال ریسک قطع برق، هکرها و یا مشکلات سیستمی افزایش می یابد. هر چه گره های کامل که یک بلاک چین در آن اجرا می شود بیشتر باشد، نسبت به چنین مشکلاتی مقاوم خواهد بود. وقتیکه داده بلاک چین در بین ابزارهای زیادی پخش شوند، برای واحد متخلف بسیار سخت خواهد بود تمام داده ها را به یکباره حذف کنند. حتی اگر تعداد زیادی از گره ها به دلیل بحران جهانی به طور ناگهانی آفلاین و غیرقابل دسترس شوند، یک گره می تواند به صورت تئوری عملکرد بلاک چین را بر عهده بگیرد. حتی اگر تمام بلاک چین آفلاین شود با آنلاین شدن یک بلاک چین می توان به کل داده ها دسترسی پیدا کرد.

چه کسی می تواند گره را ایجاد کند؟

برخی از بلاک چین ها دارای هزاران گره آنلاین به صورت همزمان هستند. هر شخصی می تواند یک گره را تنها با دانلود تاریخچه معاملات بلاک چین اجرا کند. تعداد زیادی از افرادیکه به رمزارز و بلاک چین علاقه مندند به صورت داوطلبانه گره اجرا می کنند. آنها این کار را برای کمک به جامعه بلاک چین، توسعه، امنیت و یکپارچگی انجام می دهند، اما همچنین آن را بدلیل اینکه این کار سرگرمی آنها نیز می باشد و احساس اینکه آنها بخشی از پروژه هستند، انجام می دهند. اجرای یک گره برای شخصی که اندکی اطلاعات در این زمینه داشته باشد، بسیار ساده است و به منابع خاصی نیاز ندارد. بعضی از بلاک چین ها دارای داده معاملات بزرگی هستند که به حافظه بالای ابزار نیاز دارد تا بتواند یک گره کامل را اجرا کند. تعداد زیادی از کاربران رمزارز که می خواهند از یک بلاک چین استفاده کنند از اپلیکیشن های کیف پول استفاده می کنند. این اپلیکیشن ها به آنها اجازه می دهند تا معاملات را از کیف پول خود انتشار داده بدون آنکه نیاز باشد تا کل تاریخچه بلاک چین را روی ابزار خود دانلود کنند.

مسترنود چیست؟

و درنهایت، برخی از بلاک چین ها دارای فیچر مسترنود هستند. مسترنودها اغلب از گره های معمولی مجهزتر هستند. پس از تأیید، ذخیره و انتشار معاملات، مسترنودها همچنین اتفاقات مختلف در بلاک چین را براساس ماهیت خود تسهیل می کنند. مسترنودها اغلب به صورت تمام وقت آنلاین هستند و حافظه بیشتری را از گره های معمولی تسهیل می کند. می توان گفت که یک مسترنود مثل میزبانی یک سرور خیلی بزرگ در شبکه است. زیرا میزبانی یک مسترنود اغلب نیاز به منابع زیادی دارد (برق، نگهداری، فضای ذخیره و حافظه)، میزبانی آن در حالت کلی پرداخت هایی به شکل علاقه مندی در پی دارد.

مسترنود

چه کسی می تواند یک مسترنود را اجرا کند؟

هر شخصی نمی تواند یک مسترنود را اجرا کند. قدرت کنترل یک مسترنود می تواند مورد سوء استفاده قرار بگیرد و درنتیجه میزبان را ملزم به سپرده گذاری مبلغی رمزارز به عنوان وجه تضمین می کند. این وجه تضمین وقتی مسترنود از قوانین بلاک چین سرپیچی کند ضبط می شود. نرخ بهره ای که یک میزبان مسترنود دریافت می کند براساس سپرده وجه تضمین محاسبه می شود.

اجرای مسترنود

بلاک چین های رایج دارای مسترنود داخلی هستند. اگرچه، میزبانی یک مسترنود در بلاک چین دش ارزان نیست. حداقل وجه تضمین برای میزبانی یک مسترنود در این بلاک چین در حال حاضر 1000 دش می باشد، که معادل 200,000 دلار می باشد. می تواند هنوز هم یک سرمایه گذاری جذاب باشد، از آنجائیکه بلاک چین دش دارای بازده سالیانه 11 درصد برای مثال در سال 2016 است.

وب سایتی که داده های مربوط به مسترنودهایی که در شبکه دش اجرا می شوند ادعا کرد که بیش از 4941 مسترنود در حال اجرا وجود دارند که 1284 آنها در آمریکا هستند و 1038 در هلند هستند.

امیدوارم که این راهنما اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار داده باشد. اگر این چنین است با افراد دیگر نیز آن را به اشتراک بگذارید.     

1+

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید