بیت کوین اولین ارز دیجیتال بود که وارد بازار شد و تمامی صنعت ارز دیجیتال و بلاک چین، و جنبه های اقتصادی و فنی آن را به جهان معرفی کرد. بر خلاف تبادلات ارزی و اقتصاد سنتی که مبتنی بر بانک ها عمل می کردند، بیت کوین این فرصت را فراهم آورد تا استقلال اقتصادی از طریق تکنولوژی و ساختار جدید اقتصادی عاید مردم عادی شود.

با این حال فناوری بلاک چین، رمزنگاری و ارزهای دیجیتالی و همچنین نظام اقتصادی معرفی شده توسط بیت کوین، در مقایسه با پتانسیل های دنیای ارزهای دیجیتالی چیزی جز قطره ای در برابر دریا نبود. ارز اتریوم دری را رو به پتانسیل ها و کارایی های تکنولوژی بلاک چین در دنیای امروز باز کرد.

اتریوم چیست؟

ارز اتریوم یک بلاک چین عمومی متن باز است که بر اساس یک پلت فرم محاسباتی با عملکرد smart contract (قرارداد هوشمند) Turing-complete بنا شده است. این پلت فرم در سال 2013 و توسط ویتالیک بوترین که در ان زمان تنها 19 سال داشت ارائه شده است و این قابلیت را دارد که از بلاک چین برای ذخیره سازی و استفاده از برنامه های کامپیوتری در شبکه ای جهانی از گره ها ( Nodes) استفاده کند. ارز اتریوم در حال حاضر شناخته شده ترین ارز دیجیتالی بعد از بیت کوین می باشد

ارز اتریوم

 تاریخچه اتریوم

اتریوم تاریخچه ای بسیار طولانی و جنجالی داشته که تاثیر به سزایی در فضای مدرن ارزهای دیجیتالی داشته است. وایت پیپری که در سال 2013 توسط ویتالیک ارائه شد، سرآغاز جدیدی برای ارز اتریوم به شمار می رود. معرفی شدن این پلت فرم به عنوان یک کامپیوتر جهانی برای ذخیره کردن و اجرای نرم افزارهای کامپیوتری، هدف گذاری را به شکلی جهت داد تا از بسیاری  پتانسیل های تکنولوژی بلاک چین به بهترین شکل استفاده شود.

سیستمی که او معرفی کرد به کاربردهای روزمره (dapps) که امروزه در بلاک چین اتریوم وجود دارند، از جمله دارایی های دیجیتالی روی شبکه (ERC-20 tokens)، دارایی های غیر قابل تعویض، تبادلات غیر متمرکز، هویت در شبکه، شرط بندی شخص به شخص، سازمان های مستقل غیر متمرکز (DAOs) و از همه مهم تر smart contract اشاره دارد.

قرارداد هوشمند مشخصه اصلی ارز اتریوم به شمار می رود که در واقع برنامه های خود اجرایی هستند که تبادلات هر دارایی ارزشمندی را در شبکه تسهیل کرده و در بلاک چین ذخیره می کنند. قرارداد هوشمند تا زمانی که شبکه بلاک چین ارز اتریوم فعال باشد و تحت تاثیر طرف سوم و یا سانسور قرار نگیرد به کار خود ادامه می دهد.

هدف گذاری کلی و آنچه در وایت پیپر ارز اتریوم توسط بنیان گذار جوان آن ارائه شده بود، توجه بسیار زیادی را در دنیای ارزهای دیجیتالی به خود جلب کرد.هسته مرکزی خلاقانه به کار رفته با عنوان ماشین مجازی اتریوم (EVM) شناخته می شود و شامل برنامه ای است که بر روی شبکه اتریوم فعال بوده و به هر کس این اجازه را می دهد که برنامه را بدون توجه به زبان برنامه نویسی  بر روی بلاک چین اترویم اجرا کند. نتیجه آن چیزی نیست جز کاربردهای بسیار زیاد و غیر متمرکز، همه و همه بر روی تنها یک پلت فرم.

ارز اتریوم

مراحل اولیه توسعه ارز اتریوم در سال 2014 توسط ویتالیک و تیم کوچکی شامل آنتونی دی لورو، چارلز هاسکینسون و میهایی الیسی صورت گرفت. این پروژه در شرکت سویسی اتریوم آغاز شد و از طریق بنیاد اتریوم ادامه یافت. در آن زمان جوزف لوبین به ایجاد بنیاد اتریوم کمک بسیار زیادی کرد و همچنان در جامعه ارزهای دیجیتالی به عنوان بنیان گذار ConsenSys شناخته شده است.

در جولای 2014 ارز اتریوم به فروش گذاشته شد و بیش از 14 میلیون دلار در ماه های جولای تا آگوست کسب کرد. در سپتامبر همان سال اتر( ارز اتریوم) در اختیار سرمایه گذاران قرار گرفت و بقیه درآمد کسب شده در اختیار بنیاد اتریوم قرار گرفت.

در جولای 2015 برای اولین بار اتریوم در شبکه به صورت امتحانی پخش شد.  اولین به روز رسانی بزرگ پلت فرم اتریوم نیز در ماه مارس 2016 اتفاق افتاد و به عنوان اولین به روز رسانی پایدار این شبکه شناخته شد.  تمرکز این به روز رسانی بر روی قیمت گس(gas)، امنیت و روند تراکنش ها بود. در آن زمان منتقدان ارز اتریوم معتقد بودند این ارز دارای حفره های امنیتی بسیار زیادی است. منتقدان اعتقاد داشتند همانطور که این پلت فرم کارایی های زیادی را درون شبکه ایجاد می کند، به همان میزان دارای مشکلات امنیتی و حریم خصوصی بسیار زیادی است.

DAO

با وجود نگرانی های امنیتی، به واسطه موج احساسی حاکم بر جامعه ارزهای دیجیتالی، DAO، یک سازمان مستقل غیر متمرکز، به عنوان یک سرمایه کذار وارد عرصه شده و مبلغی بالغ بر 150 میلیون دلار را از طریق مشارکت 11 هزار نفر بدست آورد.

در سال 2016 ، DAO هک شد و کاربران ناشناخته ملغی بالغ بر 50 میلیون دلار را به یک سازمان مستقل دیگر که DAO تاریک لقب گرفت، منتقل کردند. بعد از این اتفاق بقیه کاربران بقیه درآمدها را به DAO سوم که با عنوان DAO کلاه سفید شناخته شده است منتقل کردند.

ارز اتریوم

نتیجه این اتفاقات بسیار شدید بود و کاربران را به دو گروه تقسیم کرد. بخشی از کاربران مدعی بودن بلاک چین قابل تغییر نیست و نباید در ساختار آن تغییری ایجاد شود، در حالی که طرف دیگر معتقد بودند بهتر است در پروتکل هارد فورک ایجاد شود تا سرمایه گذاران را به سیستم برگردانند و دسترسی هکرها به مبالغ بدست آمده  در بلاک چین اصلی ارز اتریوم از بین برود.

در نهایت ویتالیک در جولای 2016 اعلام کرد که کاربران با هارد فورک موافق بوده اند. با این حال تعدادی از کاربران همچنان معتقد بودند که نباید انشعابی رخ دهد. در نهایت انشعاب جدیدی از ارز اتریوم با یک بلاک چین مستقل ایجاد شد که نام اتریوم را از آن خود کرد و بلاک چین قدیمی اتریوم کلاسیک نام گرفت.

بعد از گذشت مدتی، بیشتر کسب و کارها، توسعه دهندگان و ماینرها بلاک چین جدید اتریوم را ترجیح داده و در حال حاضر همین ارز به عنوان دومین ارز شناخته شده در میان ارزهای دیجیتالی به شمار می رود. با این حال پلت فرم اتریوم کلاسیک میز به عنوان ارزی محبوب طرفداران خود را دارد و همچنان در حال پیشرفت و توسعه است.

ارز اتریوم

ارز اتریوم نیز با وسعت گرفتن تقاضا و دنیای ارزهای دیجیتالی دچار مشکلاتی شده است. هزینه تراکنش ها بالا رفته و سرعت تراکنش ها به شکل محسوسی کاهش داشته است. به این ترتیب این ارز با چالش بسیار بزرگی برای برطرف کردن نیاز هزاران کاربر و اجرای برنامه های مختلف روی بلاک چین خود رو به رو است. این پلت فرم به ظرفیت های بسیار بالایی برای پشتیبانی از مشترکان شبکه غیر متمرکز خود نیاز دارد.

عملکرد اتریوم به چه شکلی است؟

ماشین مجازی اتریوم (EVM)، نرم افزاری است که بر روی شبکه اتریوم فعال است. این نرم افزار کدها را در شبکه اعمال کرده و اجرا و ذخیره سازی smart contract ها و DAO ها را میسر می کند. در واقع ارز اتریوم این اجازه را به توسعه دهندگان می دهد که اپلیکیشن های غیر متمرکز را بر روی شبکه اعمال کنند. طراحی اتریوم با توجه وایت پیپر ارائه شده به شکلی صورت گرفته است که از چند اصل پیروی کند.

سادگی: پروتکل باید تا حد امکان کارآمد باشد، حتی به قیمت ناکارآمدی در زمینه ذخیره اطلاعات و زمان بر بودن روندها.

فراگیری: کدگذاری های درونی به شکلی است که زبانی را در اختیار توسعه دهندگان قرار داده تا توسعه دهندگان بتوانند هر قرارداد هوشمند و یا تراکنشی را برنامه ریزی کنند.

مدولار بودن: پروتکل اتریوم باید طوری طراحی شود که تا حد امکان مدولار و قابل تفکیک باشد.

انعطاف: این پروتکل باید به شکلی باشد که از تمامی فرصت ها برای بهتر شدن استفاده کند و به راحتی به پروتکل کارآمدتری تبدیل شود.

بدون سانسور بودن: این پروتکل به هیچ عنوان نباید مانع از فعالیت هر شاخه ای از استفاده ها شود.

مزایای ارز اتریوم

مزایای اتریوم به عنوان یک پلت فرم بلاک چین و همچنین در مقایسه با پلت فرم بلاک چین های دیگر شامل موارد زیر است.

غیر قابل تغییر بودن: هیچ طرف سومی نمی تواند تغییری در اطلاعات شبکه ایجاد کند.

ضد فساد بودن: با توجه به مکانیزم اجماع جهانی در شبکه غیر متمرکز اتریوم، هر گونه سانسور و فساد غیر ممکن است.

امنیت: ترکیب مکانزیم اجماع و تکنیک های رمزنگاری استفاده شده در تراکنش ها . عدم تمرکز داده های شبکه سو استفاده و هک کردن شبکه را به امری غیر ممکن تبدیل کرده است.

ثبات: تمامی اپلیکیشن ها، قراردادهای هوشمند و سازمان های فعال روی شبکه بلاک چین اتریوم همیشه فعال بوده و غیر قابل خاموش شدن هستند.

معایب اتریوم

یکی از معایب اتریوم، پیچیدگی زبان برنامه نویسی اولیه استفاده شده برای قراردادهای هوشمند است. امنیت smart contract و هک شدن DAO به نگرانی های بزرگی برای پیشرفت و امنیت دراز مدت اتریوم مبدل شده اند.

تمرکز اتریوم نیز بیشتر بر روی امنیت و غیر متمرکز بودن اطلاعات در شبکه بوده است. در حالی که مقیاس پذیری و افزایش ظرفیت از بزرگترین معضلات پیش رو به شمار می رود و با توجه به تقاضای روز افزون در این شبکه، افزایش ظرفیت تراکنش و کاهش هزینه تراکنش ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

قیمت اتریوم

قیمت بیت کوین در حال حاضر به نسبت گذشته این ارز در شرایط مناسبی به سر نمی برد. با این حال همچنان قیمت اتریوم در شرایط نسبتا پایداری قرار دارد. در حال حاضر توسعه دهندگان ارز اتریوم در حال جذب سرمایه برای توسعه این ارز و کدگذاری های پیچیده تر برای پیشرفت این ارز هستند. قیمت اتریوم در سال 2018 با 90 درصد افت مواجه شد ولی همچنان این ارز یکی از جذاب ترین گزینه ها برای سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال به شمار می رود. قیمت اتریوم در بازه ای از زمان به کمتر از 100 دلار نیز رسید. ولی بعد از مدتی این پلت فرم موفق شد قیمت اتریوم را تا حدی به ثبات برساند. انتظار می رود قیمت اتریوم با توجه به برنامه های ارائه شده توسط توسعه دهندگان این ارز در آیده افزایش چشمگیری را تجربه کند. توسعه دهندگان صحبت از اتریوم 2 را به میان آورده اند که شامل به روز رسانی های قابل توجهی است.

البته تا به اینجا و با توجه به بازار کلی تغییر قیمت اتریوم به شکل محسوس چندان محتمل نیست و به نظر می رسد که قیمت اتریوم سال بسیار کسل کننده ای را سپری خواهد کرد.

الگوریتم اتریوم

ارز اتریوم در قالب یک بلاک چین و پلت فرمی با تکنولوژی متن باز ارائه شده است که به افراد این امکان را می دهد تا اپلیکیشن های غیر متمرکز را در شبکه اجرا کنند. تمامی این خصوصیات به واسطه قرار داد هوشمند و الگوریتم اتریوم میسر شده است. الگوریتم اتریوم، الگوریتم بسیار کارآمد Ethash نام دارد که در ادامه مطلب به توضیح مختصری در مورد آن خواهیم پرداخت. الگوریتم اتریوم که به واسطه کارآمدی بر روی قیمت اتریوم نیز تاثیر گذار است، نقش بسیار مهمی در استخراج ارز اتریوم ایفا می کند. به وسیله روند استخراج توسط مانیرها، امنیت شبکه به کمک الگوریتم کارآمد Ethash تامین می شود.

بلاک چین اتریوم در قالب شبکه ای غیر متمرکز از گره ها در شبکه ای جهانی ایجاد شده است. برای اینکه یک گره بتواند یک بلاک را به بلاک چین اضافه کند، باید گواهی تایید کار را از طریق الگوریتم اتریوم و روند استخراج کسب کند. این روند شامل دریافت اطلاعات ورودی از طریق سربرگ بلاک و هش کردن آن از طریق الگوریتم اتریوم و تبدیل آن به یک خروجی می شود. ماینرها برای هش کردن اطلاعات از نانس استفاده می کنند. نانس یک عدد دلخواه است که با توجه به داده های ورودی بدست می اید و این اجازه را به ماینر می دهد تا با توجه به الگوریتم اتریوم یک بلاک را به بلاک چین اضافه کند. الگوریتم اتریوم همان الگوریتم Ethash است که به کمک آن گواهی تایید کار در روند استخراج ایجاد می شود.

الگوریتم اتریوم در حال حاضر، نسخه اصلاح شده الگوریتمی قدیمی با نام Dagger-Hashimoto است. خروجی ثابتی که در روند هش کردن ایجاد می شود، به گره این اجازه را می دهد که یک بلاک به بلاک چین اضافه کند. مقدار این خروجی باید از میزان ثابتی کمتر باشد که با عنوان سختی الگوریتم اتریوم شناخته می شود. میزان سختی الگوریتم اتریوم به طور خودکار ککم و زیاد می شود. همین سختی الگوریتم اتریوم تاثیر مستقیم بر قیمت اتریوم نیز دارد. با کاهش سختی الگوریتم اتریوم، مقدار هش قابل استخراج نیز کاهش می یابد. در مورد ارز اتریوم باید گفت، الگوریتم اتریوم به شکلی طراحی شده است که به صورت خودکار میزان سختی را تنظیم می کند. زمان لازم برای ایجاد یک بلاک تقریبا 12 ثانیه است. هر استخراج کننده که موفق به استخراج یک بلاک شود 3 جایزه دریافت خواهد کرد. جایزه هر بلاک که 3 اتر می باشد، گس(gas) یا همان هزینه تراکنش، و جایزه مربوط به آنکل(uncles) در صورتی که در بلاک استخراج شده آنکل وجود داشته باشد.

Ethash به صورت پیش فرض بر روی مجموعه ای از اطلاعات تصادفی قرار گرفته است که با نام DAG شناخته می شوند. DAG اتریوم به ازای هر 30هزار بلاک به روز رسانی می شود. اندازه DAG در زمان نوشته شدن این مطلب 2.91 گیگابایت بوده استو با افزایش سایز بلاک چین اتریوم افزایش می یابد.

ماینینگ به وسیله تایید کار بر اساس الگوریتم ارز اتریوم شامل برداشت قطعات اتفاقی از اطلاعات و هش کردن تراکنش های بلاک ها در بلاک چین می شود. در نتیجه برای اینکه شخصی بتواند اتریوم استخراج کند، باید تمام DAG را ذخیره کنند تا بتوانند اطلاعات لازم را دریافت کرده و تراکنش های منتخب را محاسبه کنند.

نتیجه ساختار استخراج اتریوم به این شکل خواهد بود که ماینر زمان زیادی را صرف خواندن اطلاعات DAG کرده و بعد مشغول انجام محاسبات اطلاعات دریافت شده از آن می شوند. این طراحی تنها به این منظور صورت گرفته تا مانع از استخراج ارز اتریوم به وسیله دستگاه ASIC شود.

مدل تراکنش

ارز اتریوم از مدل مبتنی بر حساب برای تراکنش ها استفاده می کند. نظام جهانی اتریوم شامل 3 نوع حساب می شود، که هرکدام شامل آدرس های 20 بایتی می شود. در این سیستم هر تراکنش و اطلاعات حساب های طرفین تراکنش ذخیره می شود.

هر حساب اتریوم شامل 4 مشخصه است. نانس، مانده حساب اتر، کد قرارداد و ذخیره. در کل دو نوع حساب وجود دارد. حساب های خارجی و حساب های قراردادی. حساب های خارجی، حساب کاربرانی است که با کلید خصوصی کنترل می شود. این حساب ها هیچ کدی ندارند و می توان از آنها برای ایجاد تراکنش استفاده کرد. حساب های قراردادی، قراردادهای هوشمندی هستند که به وسیله کدها کنترل می شوند. اتر نام ارز اتریوم  و گس (gas) نام هزینه تراکنش های بلاک چین اتریوم است.

استخراج اتریوم

استخراج اتریوم تا حد زیادی مشابه استخراج بیت کوین است. با این حال تفاوت های بسیار کوچکی نیز بین این دو وجود دارد. اتریوم نه تنها لیست تراکنش های روی بلاک چین را ذخیره می کند، بلکه آخرین شرایط شبکه را نیز ذخیره می کند.

اتریوم از Patricia trees به جای Merkle trees استفاده می کند. به این ترتیب اتریوم می تواند در لحظه شرایط بلاک چین را برای هر بلاک ذخیره کند. بعضی دیگر از مشخصه های ماینینگ اتریوم از قرار زیر می باشند. زمان هر بلاک 12 ثانیه می باشد. الگوریتم ماینینگ آن Ethash بوده و جایزه استخراج هر بلاک 3 اتریوم است. ماینرها هزینه تراکنش ها را که با نام گس شناخته می شود دریافت می کنند.

ارز اتریوم

مکانیزم اجماع

اتریوم در حال حاضر از مدل اصلاح شده مکانیزم اجماع ناکاموتو استفاده می کند. مکانیزم اجماع ارز اتریوم دارای امنیت بسیار بالایی است، چرا که این شبکه شامل هزاران گره (node) غیر متمرکز در سراسر جهان می شود. استخراج با این سیستم از Ethash استفاده می کند که دارای سرعت قابل توجهی است. به علاوه ماینرهایی که به استخراج عمده می پردازند از عملیات های بسیار بزرگ به سود قابل توجهی دست پیدا نمی کنند چرا که الگوریتم های استخراج به حافظه بسیار زیادی احتیاج دارد.

قرارداد هوشمند و dapps

Smart contract و توانایی توسعه دهندکان برای ایجاد اپلیکشین های غیر متمرکز یکی از شاخصه های بسیار جالب توجه اتریوم به شمار می رود. پیشرفت های بسیار زیادی با استفاده از EVM وارد دنیای ارزهای دیجیتالی شده است. در حال حاضر solidity زبان برنامه نویسی اولیه ای است که برای نوشتن قراردادهای هوشمند و ساخت dapp ها مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال اتریوم در حال آزمایش زبان دیگری با نام vyper است که زبان بسیار ساده تر و امن تری به شمار می رود.

آینده ارز اتریوم

به نظر می رسد که اتریوم به همراه بیت کوین در مرکز دنیای ارزهای دیجیتال قرار گرفته اند. با توجه به استانداردهای در نظر گرفته شده برای اتریوم و تعداد بسیار زیاد توسعه دهندگان که در پس زمینه این ارز مشغول فعالیت هستند می توان گفت آینده بسیار روشنی در انتظار قیمت اتریوم و در کل این پلت فرم است. اتریوم در صدر لیست خلاقیت ها و نوآوری ها قرار گرفته و همین مسئله قیمت اتریوم در آینده را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد و آن را در بهترین سطح خود نگه خواهد داشت. تیم توسعه دهندگان اتریوم نیز به نوآوری های خود ادامه خواهند داد تا ارز اتریوم را در بهترین حالت خود حفظ کنند و قیمت اتریوم را در بیشینه سطح خود حفظ کنند. در حال حاضر نیز قیمت اتریوم در رده دوم و بعد از بیت کوین به عنوان گران ترین ارز دیجیتالی شناخته می شود. آینده قیمت اتریوم نیز به قیمت بیت کوین به عنوان قیمت مرجع ارزهای دیجیتالی و شرایط خود این ارز و بلاک چین آن بستگی دارد.

0

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید