آموزش کیف پول Copay

انتخاب کیف پول مناسب برای افراد بی تجربه در حوزه رمزارزها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. کوتاهی در این موضوع منجر به از دست رفتن رمزارز شما برای همیشه می شود.در این راهنما، در مورد یکی از محبوب ترین کیف پول ها به نام کیف پول Copay توضیح خواهیم داد و در مورد ویژگی ها و کاربردهای آن و دلایل محبوبیت آن صحبت خواهیم کرد. همچنین، در مورد نحوه تنظیمات و استفاده از آن نیز خواهید آموخت.

از رمز خصوصی خود محافظت کنید:

معادل 340 بیلیون دلار رمزارز در دنیا وجود دارد. این میزان رمزارزها در بانک ها ذخیره نشده اند بلکه در لجرهای بسیار بزرگی قرار دارند. لجرهای دیجیتالی دیتابیس هایی هستند که اطلاعات معاملات در آنها ذخیره شده اند. رایج ترین لجر دیجیتالی بلاک چین است.

بلاک چین شبکه هایی متشکل از هزاران کامپیوتر است. به کامپیوترهای این شبکه نود گفته می شود. برخی از نودها شامل کل لجر هستند، درحالیکه بقیه اینگونه نیستند. به نودهای دسته اول نود کامل یا فول نود گفته می شود.

کاربران فقط می توانند با استفاده از رمز اختصاصی به رمزارز دسترسی داشته باشند. دو نوع رمز موجود است و شما برای ارسال و دریافت رمزارز به هر دو نیاز خواهید داشت. آنها شامل:

 • رمز عمومی: رمزهای عمومی کدهایی هستند که محرمانه نیستند و اطلاعات از طریق آنها ارسال می شوند. می توان آن را مانند یک آدرس ایمیل دانست. اگر قصد ارسال رمزارز به دوستتان را داشته باشید، باید آدرس عمومی دوستتان را داشته باشید.
 • رمز خصوصی: رمز خصوصی محرمانه است و نباید توسط شخصی دیده شود. می توان آن را مثل پسورد ایمیل دانست. این پسورد می تواند به تنهایی برای دسترسی به رمزارز مورد استفاده قرار بگیرد. رمزارزها به رمزهای اختصاصی تخصیص می یابند، نه به کیف پول ها. هرگز رمز اختصاصی خود را افشاء نکنید و آن را در جای امن نگه دارید.

بازگشت رمزارز شما در صورت سرقت رمز اختصاصی بسیار سخت است. هر شخصی که به آن دست یابد مالک رمزارز خواهد بود.

کیف پول های رمزارز رمزهای اختصاصی شما را ذخیره می کنند. کیف پول های مختلفی وجود دارند، مثل کیف پول نرم افزاری، سخت افزاری و کیف پول های وب سایت. حتی کیف پول هایی وجود دارند که به کیف پول کاغذی معروف هستند که در واقع، رمز شما روی کاغذ پرینت شده است. هر یک از این کیف پول ها دارای سطح امنیتی خاصی هستند.

کیف پول Copay چیست؟

کیف پول Copay در سال 2015 توسط شرکتی به نام BitPay ارائه شد. BitPay اولین ارائه دهنده پرداخت بیت کوین بود و به بیزینس های مختلفی اجازه داد تا برای اولین بار بیت کوین را به عنوان سیستم پرداخت بپذیرند. می توان از آن به عنوان نسخه رمزارز ویزا و مسترکارت یاد کرد. این سرویس در می سال 2011 ارائه شد و تا سپتامبر 2013 توسط 10000 کسب و کار مختلف مورد استفاده قرار گرفت.

ولت Copay در جون 2015 ارائه شد. تا سال 2016، BitPay بیش از 200,000 معامله بیت کوین را ماهیانه پردازش می کرد و در حال تبدیل شدن به یکی از کیف پول های پرکاربرد در سراسر جهان بود.

ولت Copay یک ولت نرم افزاری است که می تواند روی موبایل و کامپیوتر شخصی نصب شود. این کیف پول به کاربران اجازه می دهد تا برای دو گروه از رمزارزها رمز ذخیره کند: بیت کوین (BTC) و بیت کوین کش (BCH).

برخی از کیف پول های بیت کوین از کل بلاک چین استفاده می کنند تا بتوانند با شبکه همگام شوند که به آنها نود کامل گفته می شود. Bitcoin Core یک کیف پول نود کامل محسوب می شود. Copay از سیستم تأییدی به نام SPV (simple payment verification) استفاده می کند تا بروز بماند. در این سیستم اطلاعات از سرور واسطه به جای بلاک چین دریافت می شود. این کیف پول یک کیف پول نود لایت می باشد.

مزیت های ولت Copay:

 • چندامضائی: ولت Copay به بیش از یک کاربر اجازه می دهد تا از یک کیف پول استفاده کنند. می توان گفت یک کیف پول چند-امضائی است که شبیه اکانت بانکی مشترک است. این کیف پول برای شرکت هایی که قبل از انجام معاملات نیاز به توافق افراد دارند، مناسب است.
 • اکانت چندتایی: کیف پول Copay به کاربران اجازه می دهد تا چندین رمز اختصاصی برای یک کیف پول ایجاد کنند. بنابراین برای مثال، می توانید یک کیف پول برای خودتان و یکی برای دوستتان داشته باشید.
 • Open source: کیف پول کوپی آنلاین است و هر شخص می تواند آن را ببیند و در آن تغییر ایجاد کند. این ویژگی مفید است چراکه به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا مسائل و مشکلات را بیابند و آن را رفع کنند. داشتن چنین ویژگی کیف پول Copay را قابل اطمینان تر می کند.
 • رایگان: هیچ هزینه ای برای استفاده از ولت Copay وجود ندارد. اگرچه، باید هزینه انجام معامله را به شبکه بپردازید. هزینه معاملات در بیت کوین و بیت کوین کش متفاوت است.
 • یوزر-فرندلی: کیف پول Copay دارای رابط کاربری ساده می باشد. افراد بی تجربه در استفاده از این کیف پول دچار مشکل نخواهند شد.
 • تنظیمات HD: HD مخفف عبارت hierarchical deterministic می باشد. این یک روش پیچیده برای گفتن این است که، می توانید از کیف پول Copay خود با استفاده از عبارت سید بکاپ بگیرید. عبارت سید شبیه یک پسورد طولانی است که به شما کمک می کند رمزهای خود را در صورت مفقودی بازیابی کنید. برای مثال، اگر کامپیوتری که کیف پول Copay در آن نصب بود دچار مشکل شود می توانید با استفاده از عبارت سید برای دستیابی به رمزارزهایتان استفاده کنید.
 • چندکاره: یعنی کیف پول Copay می تواند در سیستم هایی که دارای سیستم عامل مختلف هستند به کار برده شود. بنابراین، می توان از آن در موبایل و دسکتاپ استفاده کرد. حتی این کیف پول می تواند با کیف پول های سخت افزاری لینک شود. همیشه توصیه می شود از انواع مختلف کیف پول استفاده کنید.
 • پروتکل پرداخت بیت کوین: ولت Copay از پروتکل پرداخت بیت کوین و یا به طور خلاصه (BIP) استفاده می کند تا به کاربران اطمینان دهد که رمزارز را به آدرس اشتباه نمی فرستند. این مشکل بسیار رایج است. آدرس ها خطوطی از اعداد و حروف هستند که کاربران را براحتی به اشتباه می اندازد. اگر چنین اتفاقی بیفتد، رمزارزی که قصد ارسال آن را داشتید از بین می رود. BIP قبل از ارسال رمزارز آدرس را بررسی می کند.

معایب کیف پول BitPay:

 • BitPay: کیف پول Copay توسط BitPay تولید شد. بنابراین، تصمیمات اتخاذ شده توسط شرکت روی آن تأثیر می گذارد. در سال 2017، BitPay از فورک سخت در بلاک چین بیت کوین به نام BTC1 پشتیبانی کرد. پس از آن، BitPay از کاربران این کیف پول خواست تا به رمزارز جدید سوئیچ کنند. اگرچه، BTC1 به اندازه کافی مورد آزمایش و تست قرار نگرفته بود و پس از مدتی شکست خورد. به همین دلیل، برخی از کاربران، به کیف پول Copay اعتماد ندارند.
 • فقدان کد تأیید دو فاکتوری: کد تأیید دو فاکتوری شرایطی را ایجاد می کند که یک کاربر به دو نوع پسورد برای دسترسی به اکانت خود احتیاج دارد. اولین پسورد توسط کاربر تنظیم می شود. دومین کد، کدی است که به موبایل کاربر ارسال می شود و یا توسط اپ Google Authenticator تولید می شود. کیف پول Copay چنین سرویسی ارائه نمی دهد درحالیکه کیف پول های دیگر مثل Electrum از چنین ویژگی برخوردار است.
 • Light node: برخی از منتقدین فکر می کنند که Light node ها به اندازه فول نودها امنیت ندارند. همچنین، جامعه رمزارزها از سرورهای واسطه بیزارند. اگرچه، Light node ها سریعتر بوده و فضای کمتری اشغال می کنند.
 • پشتیبانی: کیف پول Copay در زمینه خدمات پشتیبانی کند است. برخی از کاربران  باید هفته ها منتظر دریافت پاسخ بمانند. بیشتر مشکلات مرتبط با کارکرد این کیف پول به عنوان یکlight node است. اگر سرورهای BitPay دچار مشکل شود، معاملات Copay می تواند از بین برود یا دچار تأخیر شود.

امنیت کیف پول Copay :

هیچ ویژگی در کیف پول رمزارز مهم تر از امنیت نیست. کیف پول Copay یک کیف پول امن است اما دارای مشکلاتی نیز می باشد.

مدیر ارشد BitPay یکی از قربانیان حمله فیشینگ (phishing attack) در سال 2015 بود که 5000 بیت کوین از دست داد. هک های این چنینی بسیار رایج می باشند و می توانند برای هر سازمان مالی انجام شود. حمله ای شبیه به این مورد ممکن است وجه شرکت را مخدوش کند اما امنیت ولت Copay نباید مورد انتقاد قرار بگیرد.

کیف پول کوپی به اندازه کیف پول های فول نود مثل Bitcoin Core امنیت ندارد. اگرچه، کیف پول Copay یک پلتفرم نرم افزاری به کاربران ارائه می دهد که می تواند به کیف پول سخت افزاری متصل شود. برای اکثر کاربران، این امنیت کافی است.

چندگانه بودن کیف پول Copay مشکل فقدان کد تأیید دو فاکتوری را رفع می کند. ولت Copay به کد تأیید دو فاکتوری نیاز ندارد زیرا کاربران می توانند آن را روی گوشی علاوه بر کامپیوتر شخصی نصب کنند.

این یعنی ابزار یک لایه امنیتی به دیگری می افزاید. می توان گفت که این سیستم به اندازه سیستم هایی که از کد تأیید دو فاکتوری استفاده می کنند دارای امنیت است.

از ویژگی های امنیتی که کیف پول Copay ارائه می دهد تنظیمات چند-امضائی HD است. این ویژگی به تنهائی منجر به افزایش امنیت کیف پول Copay می شود. به خاطر داشته باشید که، Copay دارای کد open source است، بنابراین همواره توسط توسعه دهندگان بروز می شود.

در حالت کلی، کیف پول Copay یک پلتفرم ایمن برای ذخیره بیت کوین و بیت کوین کش می باشد. اگرچه، این کیف پول همواره تحت تأثیر سروری که برای آپدیت ها به آن متکی است، قرار دارد.

تنظیمات اکانت ولت Copay:

 1. به صفحه رسمی Copay وارد شوید و روی Get Copay کلیک کنید.
تنظیمات کیف پول copay
 • سیستم عاملی که از آن استفاده می کنید را وارد کنید. برای مثال، در صورت استفاده از ویندوز روی Download for Windows کلیک کنید.
تنظیمات کیف پول copay
 • شما به سایت GitHub منتقل می شوید که باید نسخه مد نظر را انتخاب کنید. جدیدترین نسخه در بالای لیست قرار دارد. آن را دانلود کنید.

هر ویروس در کامپیوتر و موبایل شما روی امنیت کیف پول تأثیر می گذارد.

تنظیمات کیف پول copay
 • پس از کامل شدن دانلود، Copay Installer را باز کنید و از راهنما پیروی کنید. در اینجا اطلاعات مفیدی در مورد کیف پول بدست خواهید آورد.
آموزش کیف پول Copay
 • به خاطر داشته باشید که از طریق یادداشت عبارت سید که اینستالر به شما می دهد از سیستم خود بکاپ تهیه کنید. این گام بسیار مهم است. عبارت سید شبیه به عبارت زیر خواهد بود:
آموزش کیف پول Copay

نحوه استفاده از کیف پول Copay:

 1. پیش از دریافت رمزارز باید آدرس عمومی داشته باشید. بدین منظور، روی آیکون Receive در نوار ابزار وظیفه کلیک کنید. آدرس خود را که یک کد یک خطی است و همچنین یک کد QR را خواهید دید. این اطلاعات باید قبل از دریافت سرمایه وارد شوند.
آموزش کیف پول Copay
 • حال می توانید به کیف پول سرمایه ارسال کنید. می توان این کار را از طریق دریافت پول از کاربران دیگر انجام داد. یا اگر بخواهید خودتان اقدام به سپرده گذاری در کیف پول کنید می توانید مقداری بیت کوین و بیت کوین کش از یک صرافی مثل کوئین بیس بخرید و آن را به آدرس کیف پول خود ارسال کنید.
آموزش کیف پول Copay
 • برای ارسال بیت کوین، روی آیکون Send در نوار وظیفه کلیک کنید. سپس نیاز دارید که آدرس عمومی کاربری را که قصد ارسال بیت کوین به او را دارید وارد کنید. پس از آن حجم بیت کوین را وارد کنید و روی دکمه ارسال کلیک کنید. به همین سادگی.

هزینه معاملات:

همانطور که قبلاً هم اشاره شد، استفاده از کیف پول Copay رایگان است. وقتی افراد در مورد هزینه کیف پول Copay صحبت می کنند در واقع منظورشان هزینه معاملات شبکه است. هیچ راهی برای فرار از پرداخت هزینه شبکه وجود دارد اما می توانید هزینه های هر معامله را کنترل کنید. بدین منظور، روی تنظیمات در نوار ابزار کلیک کنید و Bitcoin Network Fee Policy را انتخاب کنید. حال، به قسمت تنظیمات هزینه بروید. بخاطر داشته باشید که هر چه کمتر بپردازید، سرعت معاملات شما کندتر خواهد شد. بنابراین، اگر بخواهید سرعت انجام معاملاتتان بالا باشد گزینه Urgently را انتخاب کنید. اگر می توانید منتظر بمانید، روی گزینه Super Economy کلیک کنید.

نتیجه گیری:

ولت Copay توسط یکی از تأمین کنندگان اصلی سیستم های پرداخت بیت کوین ارائه شده است. استفاده از آن ساده بوده و امنیت قابل قبولی دارد تا بتواند رضایت کاربران را بدست آورد. این کیف پول برای افراد خانواده و کسب و کارها و همچنین کاربرانی که تصمیم دارند سرمایه خود را در اکانت های مختلف سازماندهی کنند مفید خواهد بود.

مهم ترین عیب کیف پول کوپی این است که به طور مستقیم به بلاک چین متصل نیست. یعنی پایایی آن تحت تأثیر سروری قرار دارد که به آن متکی است. وقتی این مشکلات بروز پیدا می کند، کیف پول Copay نمی تواند براحتی آنها را برطرف کند.

اگرچه، کیف پول Copay یکی از بهترین کیف پول ها در بازار است. اگر فکر می کنید که کیف پول Copay می تواند برایتان مفید باشد، زمان را از دست ندهید و با اطلاعاتی که از این راهنما بدست آوردید اقدام به دریافت آن کنید.

0

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید